MaPS Suite (7.x-2.27) - en to pt translation catalogue (88 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Attribute
pt: Atributo

en: Private
pt: Privado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Version
pt: Versão

en: Overview
pt: Vista global

en: Edit
pt: Editar

en: Links
pt: Ligações

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Definições

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: Format
pt: Formato

en: Continue
pt: Continuar

en: Files
pt: Ficheiros

en: Options
pt: Opções

en: Email Message
pt: Mensagem de email

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Published
pt: Publicado

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Overridden
pt: Substituído

en: Attributes
pt: Atributos

en: Profile
pt: Perfil

en: filters
pt: filtros

en: Property
pt: Propriedade

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Condition
pt: Condição

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Replace
pt: Substituir

en: Revert
pt: Reverter

en: Negate
pt: Negar

en: Email Subject
pt: Assunto do Email

en: profile
pt: perfil

en: Criteria
pt: Critério

en: Link type
pt: Tipo de link

en: options
pt: opções

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Translatable
pt: Traduzível

en: Variables
pt: Variáveis

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Profiles
pt: Perfis

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Empty cache
pt: Limpar a cache

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Update mode
pt: Modo de atualização

en: Configuration file
pt: Ficheiro de configuração

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Delete relation
pt: Eliminar relação

en: Parent id
pt: Id do pai

en: Bundle
pt: Pacote

en: Expand all
pt: Expandir todos

en: Collapse all
pt: Fechar tudo

en: Relation
pt: Relação

en: Media settings
pt: Configurações de media

en: Text format
pt: Formato de texto

en: profiles
pt: perfis

en: Object type
pt: O tipo de objeto

en: The profile has been deleted.
pt: O perfil foi apagado.

en: Media type
pt: Tipo de media

en: Drupal language
pt: Linguagem de Drupal

en: Edit relation
pt: Editar relação

en: Configuration import
pt: Importação da configuração

en: Add a fixed field.
pt: Adicionar um campo

en: The profile @title has been updated.
pt: O perfil @title foi atualizado.
