MaPS Suite (7.x-2.30) - en to fr translation catalogue (98 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Attribute
fr: Attribut

en: Private
fr: Privé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Required
fr: Requis

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Field
fr: Champ

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Continue
fr: Continuer

en: Files
fr: Fichiers

en: Email Message
fr: Message de courriel

en: Url
fr: URL

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Published
fr: Publié

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Attributes
fr: Attributs

en: Profile
fr: Profil

en: filters
fr: filtres

en: Property
fr: Propriété

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Replace
fr: Remplacer

en: Revert
fr: Rétablir

en: Negate
fr: Inverse

en: Object
fr: Objet

en: Email Subject
fr: Sujet du courriel

en: profile
fr: profil

en: Criteria
fr: Critère

en: Link type
fr: Type de lien

en: File management
fr: Gestion de fichiers

en: Unpublished
fr: Non publié

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Storage
fr: Stockage

en: Translatable
fr: Traduisible

en: Condition type
fr: Type de condition

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Profiles
fr: Profils

en: Add relation
fr: Ajouter une relation

en: Mapping
fr: Correspondance

en: Empty cache
fr: Vider le cache

en: Preset
fr: Pré-réglage

en: Local
fr: Locale

en: Machine name
fr: Nom système

en: Update mode
fr: Mode de mise à jour

en: Configuration file
fr: Fichier de configuration

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Sequence
fr: Séquence

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Delete relation
fr: Supprimer la relation

en: Parent id
fr: ID du parent

en: Directory path
fr: Chemin du répertoire

en: Bundle
fr: Type

en: Expand all
fr: Tout déplier

en: Collapse all
fr: Tout replier

en: Config
fr: Configuration

en: Media settings
fr: Paramètres Media

en: Inserted
fr: Inséré

en: Text format
fr: Format de texte

en: Statuses
fr: Statuts

en: profiles
fr: profils

en: Object type
fr: Type d'objet

en: The profile has been deleted.
fr: Le profil a été supprimé.

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Endpoints
fr: Extrémités

en: Relation types
fr: Types de relations

en: Relation type
fr: Type de relation

en: Source id
fr: Identifiant (ID) de la source

en: Media type
fr: Type de média

en: Drupal language
fr: Langue de Drupal

en: Delete mapping
fr: Supprimer la correspondance

en: Edit relation
fr: Modifier la relation

en: Configuration import
fr: Import de configuration
