MaPS Suite (7.x-2.30) - en to nl translation catalogue (105 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Private
nl: Privé

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Version
nl: Versie

en: Overview
nl: Overzicht

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Required
nl: Verplicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Add
nl: Toevoegen

en: Format
nl: Opmaak

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Files
nl: Bestanden

en: Options
nl: Opties

en: Email Message
nl: E-mailbericht

en: Url
nl: URL

en: Ignored
nl: Genegeerd

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Global settings
nl: Algemene instellingen

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Normal
nl: Normaal

en: Id
nl: ID

en: Attributes
nl: Attributen

en: Profile
nl: Profiel

en: Property
nl: Eigenschap

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Replace
nl: Vervangen

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Negate
nl: Voorwaarde omkeren

en: Email Subject
nl: Onderwerp E-mail

en: profile
nl: profiel

en: Link type
nl: Linktype

en: options
nl: opties

en: File management
nl: Bestandsbeheer

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: Storage
nl: Opslag

en: Translatable
nl: Vertaalbaar

en: Variables
nl: Variabelen

en: Condition type
nl: Toestandtype

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Global
nl: Algemeen

en: Profiles
nl: Profielen

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: Extension
nl: Extensie

en: Empty cache
nl: Cache leegmaken

en: Local
nl: Lokaal

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Update mode
nl: Bijwerkmodus

en: Configuration file
nl: Configuratiebestand

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Sequence
nl: Volgorde

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: relations
nl: relaties

en: Delete relation
nl: Relatie verwijderen

en: Parent id
nl: Bovenliggend ID

en: Publication
nl: Publicatie

en: Directory path
nl: Map pad

en: Bundle
nl: Bundel

en: Expand all
nl: Alles uitklappen

en: Collapse all
nl: Alles inklappen

en: Config
nl: Instellen

en: Relation
nl: Relatie

en: Media settings
nl: Media-instellingen

en: Inserted
nl: Ingevoegd

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: profiles
nl: profielen

en: Object type
nl: Objecttype

en: The profile has been deleted.
nl: Het profiel is verwijderd.

en: Entity id
nl: Entiteit-ID

en: Endpoints
nl: Eindpunten

en: Relation types
nl: Relatietypen

en: Relation type
nl: Relatietype

en: Source id
nl: Bron-id

en: Media type
nl: Mediatype

en: Drupal language
nl: Drupal-taal

en: Edit relation
nl: Relatie wijzigen

en: Configuration import
nl: Configuratie-import
