MaPS Suite (7.x-2.32) - en to hi translation catalogue (66 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Attribute
hi: विशेषता

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Version
hi: संस्करण

en: Overview
hi: समीक्षा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Links
hi: लिंक

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Add
hi: जोड़ें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Options
hi: विकल्प

en: Url
hi: URL

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Global settings
hi: वैश्विक सेटिंग्स

en: Normal
hi: सामान्य

en: Attributes
hi: गुण

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Condition
hi: अवस्था

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Negate
hi: नकारना

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Translatable
hi: अनुवाद योग्य

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Update mode
hi: अद्यतन मोड

en: Configuration file
hi: विन्यास फ़ाईल

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Sequence
hi: अनुक्रम

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Bundle
hi: पोटली

en: Inserted
hi: अन्तर्निविष्ट

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप
