MaPS Suite (7.x-2.33) - en to ja translation catalogue (97 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Attribute
ja: 属性

en: Private
ja: プライベート

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Version
ja: バージョン

en: Overview
ja: 概観

en: Edit
ja: 編集

en: Links
ja: リンク

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: Settings
ja: 設定

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Field
ja: フィールド

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Add
ja: 追加

en: Format
ja: フォーマット

en: Filename
ja: ファイル名

en: Updated
ja: 更新

en: Continue
ja: 継続

en: Files
ja: ファイル

en: Options
ja: オプション

en: Email Message
ja: メールメッセージ

en: Url
ja: URL

en: Ignored
ja: 無視

en: Published
ja: 掲載

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Field name
ja: フィールド名

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Normal
ja: ノーマル

en: Id
ja: ID

en: Attributes
ja: 属性

en: Profile
ja: プロフィール

en: filters
ja: フィルター

en: Property
ja: プロパティー

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Condition
ja: コンディション

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Replace
ja: 置換

en: Revert
ja: 戻す

en: Negate
ja: 否定

en: Object
ja: オブジェクト

en: profile
ja: プロフィール

en: Criteria
ja: 基準

en: Link type
ja: リンクタイプ

en: options
ja: オプション

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Storage
ja: ストレージ

en: Translatable
ja: 翻訳可能

en: Variables
ja: 変数

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Global
ja: グローバル

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Mapping
ja: マッピング

en: Extension
ja: 拡張子

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Update mode
ja: 更新モード

en: Configuration file
ja: 設定ファイル

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Sequence
ja: シーケンス

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Delete relation
ja: 関連を削除する

en: Publication
ja: 公表

en: Directory path
ja: ディレクトリーパス

en: Bundle
ja: バンドル

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Collapse all
ja: すべて折りたたむ

en: Config
ja: 設定

en: Relation
ja: リレーション

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Media settings
ja: メディア設定

en: Inserted
ja: 挿入

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: profiles
ja: プロフィール

en: Entity id
ja: エンティティ id

en: Relation types
ja: リレーションタイプ

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Edit relation
ja: 関連を編集する
