Mass Contact (7.x-1.0-alpha3) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: content
id: konten

en: Subject
id: Judul

en: Send email
id: Kirim email

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Add category
id: Tambah kategori

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: View
id: Lihat

en: Mail
id: Email

en: Recipients
id: Penerima

en: Selected
id: Terpilih

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
id: Pilih <em>Ya</em> jika anda ingin kategori ini dipilih sebagai standar.

en: Category %category has been added.
id: Kategori %category sudah ditambahkan.

en: Category %category has been updated.
id: Kategori %category sudah di-update.

en: Are you sure you want to delete %category?
id: Anda yakin ingin menghapus kategori %category?

en: Category not found.
id: Kategori tidak ditemukan.

en: Category %category has been deleted.
id: Kategori %category sudah dihapus.

en: Hourly threshold
id: Ambang pengiriman dalam satu jam

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
id: Anda tidak boleh mengirim lebih dari %number pesan dalam satu jam. Silakan coba lagi kemudian.

en: Your name
id: Nama anda

en: You must select a valid category.
id: Anda harus memilih kategori yang benar.

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: help
id: panduan

en: Attachments
id: Sisipan

en: Result
id: Hasil

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Send yourself a copy.
id: Kirim salinan ke alamat email anda.

en: Your email address
id: Alamat email Anda

en: Set Permissions
id: Atur kewenangan
