Mass Contact (7.x-1.0-alpha5) - en to it translation catalogue (42 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: content
it: contenuto

en: Subject
it: Oggetto

en: Send email
it: Invia messaggio

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Add category
it: Aggiungi categoria

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: View
it: Visualizza

en: Recipients
it: Destinatari

en: Selected
it: Selezionato

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
it: Imposta questo su <em>Sì</em> e vuoi che questa categoria sia quella selezionata come impostazione predefinita.

en: Category %category has been added.
it: La categoria %category è stata aggiunta.

en: Category %category has been updated.
it: La categoria %category è stata aggiornata.

en: Are you sure you want to delete %category?
it: Sei sicuro di voler eliminare la categoria %category?

en: Category not found.
it: Categoria non trovata.

en: Category %category has been deleted.
it: La categoria %category è stata eliminata.

en: Hourly threshold
it: Limite orario.

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
it: Non puoi inviare più di %number messaggi all'ora. Riprova più tardi.

en: Your name
it: Il tuo nome

en: You must select a valid category.
it: Devi selezionare una categoria valida.

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: help
it: aiuto

en: Attachments
it: Allegati

en: Result
it: Risultato

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Send yourself a copy.
it: Invia una copia a te stesso.

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Troubleshooting
it: Risoluzione problemi
