Material base (7.x-1.6) - en to hi translation catalogue (30 entries)

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Content
hi: सामग्री

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Search
hi: खोज

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Request new password
hi: नया पासवर्ड मंगवाएँ

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा
