Math Field (7.x-1.0-beta1) - en to fa translation catalogue (13 entries)

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Fields
fa: میدانها

en: Scale
fa: مقیاس

en: Text field
fa: میدان متنی

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در مخزن داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت اعشار

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Comma
fa: کاما

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fa: یک رشته مانند '$ ' or '&euro; ' که پسوند متن مورد نظر خواهد شد وارد نمایید. برای هیچ خالی بگذارید. مقادیر مفرد و جمع را با | از هم جدا کنید ('pound|pounds').

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fa: یک رشته مانند ' m', ' kb/s'  که پیشوند متن مورد نظر خواهد شد وارد نمایید. برای هیچ خالی بگذارید. مقادیر مفرد و جمع را با | از هم جدا کنید ('pound|pounds').
