Math Field (7.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (15 entries)

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Fields
uk: Поля

en: Scale
uk: Масштаб

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Precision
uk: Точність

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
uk: Загальна кількість цифр для запису в базу даних із врахуванням дробової частини.

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр праворуч від знаку десяткового дробу.

en: Decimal marker
uk: Позначка десяткового числа

en: Decimal point
uk: Крапка

en: Comma
uk: Кома

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
uk: Зазначте символи, що будуть передувати значенню, наприклад '$ ' or '&euro; '. Якщо не потрібно, залиште поле порожнім. Однину та множину розділяти вертикальною рискою ('pound|pounds').

en: Read-only
uk: Лише читання

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
uk: Зазначте символи, що будуть після значення, наприклад ' м', ' кБ/с'. Якщо не потрібно, залиште поле порожнім. Однину та множину розділяти вертикальною рискою ('pound|pounds').

en: JSON callback
uk: Зворотній виклик JSON
