Math Field (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (14 entries)

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Fields
ja: フィールド

en: Scale
ja: スケール

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Comma
ja: コンマ

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ja: '$' や '&euro;' のように、値の前に付加する文字列を設定。空白にすると付加文字はなくなります。単数形と複数形は縦棒で区切ってください。('pound|pounds')

en: Read-only
ja: 読み取りのみ

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ja: 値の後に続く文字列を定義してください (例: 'cm' や 'kg' など )。不要な場合は空白のままにしてください。単数と複数で異なる場合はパイプ '|' で区切ってください (例: 'point|points' )。
