Math Field (7.x-1.0) - en to ro translation catalogue (12 entries)

en: Suffix
ro: Sufix

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Scale
ro: Scalare

en: Text field
ro: Câmp text

en: Precision
ro: Precizie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ro: Numărul total de cifre care vor fi stocate în baza de date, inclusiv cele din dreapta zecimalelor.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Comma
ro: virgulă

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ro: Definiți un șir text care să fie prefixat valorii, precum '$' sau '&euro; '. Lăsați liber pentru niciunul. Separați valorile de singular și plural printr-o bară verticală ('liră|lire').

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ro: Definiți un șir text care urmează să fie sufixat valorii, precum 'm' sau 'kb/s; '. Lăsați liber pentru niciunul. Separați valorile de singular și plural printr-o bară verticală ('liră|lire').
