Math Field (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (13 entries)

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Fields
id: Bidang isian

en: Scale
id: Skala

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Precision
id: Ketelitian

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Comma
id: Koma

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
id: Tentukan string yang seharusnya diawali dengan nilai, seperti '$' atau '&euro; '. Biarkan kosong untuk tidak ada. Pisahkan nilai tunggal dan jamak dengan pipa ('pound|pounds').

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
id: Tentukan sebuah string yang seharusnya diberi nilai akhir, seperti 'm', 'kb/s'. Biarkan kosong untuk tidak ada. Pisahkan nilai tunggal dan jamak dengan pipa ('pound|pounds').
