Matomo Analytics (7.x-2.12) - en to id translation catalogue (35 entries)

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Value
id: Nilai

en: Search
id: Pencarian

en: Name
id: Nama

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Statistics
id: Statistik

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Roles
id: Peran

en: Users
id: Pengguna

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Scope
id: Lingkup

en: Privacy
id: Privasi

en: Domains
id: Domain

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
id: @module (<span class="admin-disabled">nonaktif</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
id: @module (<span class="admin-enabled">aktif</span>)

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Add tracking to specific pages
id: Tambahkan pelacak ke halaman tertentu

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Not restricted
id: Tidak dibatasi

en: Status message
id: Pesan status

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
id: Halaman dengan kode PHP ini menghasilkan <code>TRUE</code> (hanya untuk yang ahli)

en: Pages or PHP code
id: Halaman atau kode PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
id: Jika opsi PHP dipilih, masukkan kode PHP antara %php. Perhatikan bahwa mengeksekusi kode PHP yang salah dapat merusak situs Drupal Anda.

en: Not customizable
id: Tidak dapat disesuaikan

en: Restricted to certain pages
id: Terbatas pada halaman tertentu

en: Requires: !module-list
id: Membutuhkan: !module-list

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
id: Field ini sudah dimatikan karena Anda tidak memiliki cukup kewenangan untuk menyuntingnya.

en: Every page except the listed pages
id: Semua halaman kecuali halaman yang terdaftar

en: The listed pages only
id: Halaman yang terdaftar saja

en: Links and downloads
id: Tautan dan unduhan

en: What are you tracking?
id: Apa yang sedang Anda lacak?

en: Examples: @domains
id: Contoh: @domains
