Matomo Analytics (7.x-2.14) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: Value
pt: Valor

en: Search
pt: Pesquisar

en: Name
pt: Nome

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Page
pt: Página

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Downloads
pt: Descargas

en: Users
pt: Utilizadores

en: Messages
pt: Mensagens

en: Visit
pt: Visitar

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Domains
pt: Domínios

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-disabled">desactivado</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-enabled">ativo</span>)

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Track internal search
pt: Monitorizar pesquisa interna

en: Custom JavaScript code
pt: Código JavaScript personalizado

en: HTTP request status
pt: Estado de pedido HTTP

en: Fails
pt: Falha

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
pt: O seu sistema ou configuração de rede não permite ao Drupal aceder a páginas na Internet, resultando na perda de funcionalidades. Isto poderá dever-se à parametrização do seu servidor ou do PHP e deverá ser resolvido, por forma a que o Drupal possa obter informação sobre as actualizações disponíveis, aceder a feeds do agregador, utilizar o início de sessão OpenID ou outros serviços dependentes da Internet.

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pt: Páginas em que este código PHP retorna <code>TRUE</code> (peritos apenas)

en: Pages or PHP code
pt: Páginas ou código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pt: Se a opção PHP for escolhida, insira o código PHP entre %php. Atenção que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Not customizable
pt: Não personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: Requires: !module-list
pt: Requer: !module-list

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
pt: Este campo foi desactivado porque não possui permissões suficientes para o editar.

en: Every page except the listed pages
pt: Todas as páginas exceto as páginas listadas

en: Domain: @domain
pt: Domínio: @domain

en: Examples: @domains
pt: Exemplos: @domains

en: Excepted: @roles
pt: Exceção: @roles

en: @items enabled
pt: @items ativado

en: Track User ID
pt: Rastrear ID do utilizador
