Matomo Analytics (7.x-2.14) - en to sv translation catalogue (56 entries)

en: Pages
sv: Sidor

en: Value
sv: Värde

en: Search
sv: Sök

en: Name
sv: Namn

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Statistics
sv: Statistik

en: Page
sv: Sida

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Roles
sv: Roller

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Users
sv: Användare

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Visit
sv: Besök

en: Scope
sv: Omfattning

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: Domains
sv: Domäner

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-enabled">aktiverad</span>)

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Add tracking to specific pages
sv: Lägg till spårning till specifika sidor

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Add tracking for specific roles
sv: Lägg till spårning för specifika roller

en: Track translation sets as one unit
sv: Spåra uppsättningar av översättningar som en enhet.

en: Track internal search
sv: Spåra intern sökning

en: Custom JavaScript code
sv: Egen JavaScriptkod.

en: Code snippet (before)
sv: Kodsnutt (före)

en: Code snippet (after)
sv: Kodsnutt (efter)

en: JavaScript scope
sv: JavaScriptets omfång

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
sv: Inkludera inte &lt;script&gt;-taggarna i javscriptkodsnuttarna.

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
sv: Användare spåras som standard, men du har möjlighet till opt-out.

en: Enable user tracking
sv: Aktivera användarspårning

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
sv: Användare spåras <em>inte</em> som standard, men du har möjlighet till opt-in.

en: HTTP request status
sv: Status för HTTP-anrop

en: Fails
sv: Misslyckas

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
sv: Ditt system eller dina nätverksinställningar tillåter inte Drupal att komma åt webbsidor, vilket innebär nedsatt funktionalitet. Detta kan bero på webbserverns eller PHPs inställningar och bör lösas för att göra det möjligt att ladda ner information om tillgängliga uppdateringar, hämta nyhetsflöden, använda OpenID-inloggning eller för att använda andra nätverksberoende tjänster.

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: Requires: !module-list
sv: Kräver: !module-list

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
sv: Det här fältet har inaktiverats för att du inte har nödvändiga behörigheter för att redigera det.

en: Not tracked
sv: Spåras inte

en: What are you tracking?
sv: Vad spårar du?

en: A single domain (default)
sv: En enstaka domän (standard)

en: Domain: @domain
sv: Domän: @domain

en: One domain with multiple subdomains
sv: En domän med flera underdomäner

en: Examples: @domains
sv: Exempel: @domains

en: All pages with exceptions
sv: Alla sidor utom

en: Excepted: @roles
sv: Undantagna: @roles

en: A single domain
sv: En domän
