Matrix field (7.x-2.2) - en to hi translation catalogue (20 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Value
hi: मान

en: None
hi: कोई नहीं

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Average
hi: औसत

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Allowed values list
hi: अनुमत मान सूची

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Minimum
hi: न्यूनतम
