Matrix field (7.x-2.3) - en to it translation catalogue (27 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Value
it: Valore

en: None
it: Nessuno

en: Required
it: Obbligatorio

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Custom
it: Personalizzato

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Fields
it: Campi

en: Average
it: Media

en: Textfield
it: Campo testo

en: Maximum
it: Massimo

en: Configuration
it: Configurazione

en: Rows
it: Righe

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Minimum
it: Minimo

en: Columns
it: Colonne

en: Column
it: Colonna

en: Radio buttons
it: Pulsanti di opzione

en: Row
it: Riga

en: Sum
it: Somma

en: exposed
it: esposto

en: Allowed values function
it: Funzione per valori consentiti
