MAYO (7.x-2.0) - en to ja translation catalogue (144 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Content
ja: コンテンツ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Text color
ja: テキストの色

en: Display breadcrumb
ja: パンくずリストを表示

en: Unit
ja: 単位

en: Link color
ja: リンクの色

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: Page width
ja: ページ幅

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Submitted by !username on !datetime.
ja: 投稿者：!username 日時：@datetime

en: Footer first column
ja: フッターの1番目のカラム

en: Footer second column
ja: フッターの2番目のカラム

en: Footer third column
ja: フッターの3番目のカラム

en: Footer fourth column
ja: フッターの4番目のカラム

en: Bubble
ja: バブル

en: Layout style
ja: レイアウト スタイル

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Sidebar background
ja: サイドバーの背景

en: Sidebar borders
ja: サイドバーボーダー

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: Title and slogan
ja: タイトルとスローガン

en: Base font size
ja: ベースフォントサイズ

en: To support text size enlargement/reduction, percent ratio based on the browser's regular font size (which is mostly 16px) is used.
ja: テキストサイズの拡大/縮小をサポートするための、ブラウザーの標準フォントサイズ(たいてい 16px)を基準にしたパーセント比です。

en: Base font family
ja: ベース フォントサイズ

en: Serif: Georgia, Palatino Linotype, Book Antiqua, URW Palladio L, Baskerville, serif
ja: セリフ体: Georgia, Palatino Linotype, Book Antiqua, URW Palladio L, Baskerville, serif

en: Sans-Serif: Verdana, Geneva, Arial, Bitstream Vera Sans, DejaVu Sans, sans-serif
ja: サンセリフ体: Verdana, Geneva, Arial, Bitstream Vera Sans, DejaVu Sans, sans-serif

en: Font used for most part of the contents.
ja: コンテンツの大部分に使われるフォントです。

en: Heading font family (except for the site name and slogan)
ja: ヘディング フォントファミリー (サイト名やスローガン以外)

en: Font used for the headings (h1, h2, h3, h4, h5). Font used for the site name and slogan can not be changed here. If you want to change it, please manually edit style.css in the theme's css subdirectory.
ja: ヘディング (h1, h2, h3, h4, h5 タグ) に使われるフォントです。サイト名やスローガンに使われるフォントはここで変更できません。もし変更したければ、テーマのCSS サブディレクトリー内にあるstyle.css ファイルを手動で編集してください。

en: Base vertical (top/bottom) margin
ja: 垂直方向(トップ/ボトム)のベース マージン

en: Specify the base vertical (top/bottom) margin which is vertical spaces between page edge and browser screen in px.
ja: ページの端やブラウザースクリーンの間にある垂直スペースである、垂直方向(トップ/ボトム)のベースマージンをpx単位で指定して下さい。

en: Page margin
ja: ページ マージン

en: Specify the page margin which is spaces between page edge and contents in px.
ja: ページの端やコンテンツの間のスペースである、ページマージンをpx単位で指定して下さい。

en: 1. Apply page margin to all (header, footer and main contents).
ja: 1. ページマージンを全て(ヘッダー、フッター、メインコンテンツ)に適用

en: 2. Apply page margin to main contents only.
ja: 2. ページマージンをメインコンテンツのみに適用

en: Content box round corners
ja: コンテントボックスの角丸

en: No round corners
ja: 角丸なし

en: Sidebar block only
ja: サイドバー ブロックのみ

en: Node only
ja: ノードのみ

en: Both sidebar block and node
ja: サイドバー ブロックとノード 両方

en: Menubar style
ja: メニューバー スタイル

en: 1. Normal (based on the colors specified by the color set)
ja: 1. 通常 (カラーセットで指定された色に基づく)

en: 2. Gloss black image background.
ja: 2. 画像背景は全て黒

en: When the menubar type 2 is selected, the menu text color, menu highlight color, menu divier color from the color set are ignored and the fixed colors that match to the menubar are used instead.  Besides, highlight color and menu divider color from the color set are still used for other places such as tabs and sub-menubar for superfish and nice_menus menu.
ja: メニューバー タイプ2を選択すると、カラーセットからのメニューテキスト カラー、メニュー ハイライト カラー、メニュー分割 カラーは無視され、代わりにメニューバーに合う固定された色が使われます。加えて、カラーセットからのハイライト カラーとメニュー分割カラーはsuperfishや nice_menus メニューのために、タブやサブメニューバーのような別の所でまだ使われます。

en: Advanced header settings
ja: 高度なヘッダー設定

en: Add search form to the header
ja: ヘッダーに検索フォームを追加

en: Check here if you want to add search form block to the right side of the header.
ja: ヘッダーの右側に検索フォーム ブロックを追加したければ、チェックしてください。

en: Add font resizing controls
ja: フォント リサイズ制御を追加

en: Check here if you want to add font resizing controls at side of the header.
ja: ヘッダーそばにフォントリサイズ制御を追加したければ、チェックしてください。

en: Header height
ja: ヘッダー高さ

en: Specify the header height in px.
ja: ヘッダー高さをpx単位で指定して下さい。

en: Header border width
ja: ヘッダーボーダー 幅

en: Specify the header border width in px. Note that header border is not drawn when you use header background image or when you use layout style 2.
ja: ヘッダー ボーダー 幅をpx単位で指定して下さい。ヘッダー背景画像を使ったりレイアウトスタイル2を使った場合はヘッダーボーダーは描画されないことに注意してください。

en: Logo left margin
ja: ロゴ 左 マージン

en: Specify the left margin of the logo in px. This setting is used only when the logo option is enabled.
ja: ロゴ 左マージンをpx単位で指定して下さい。この設定はロゴオプションが有効な時のみ使われます。

en: Logo top margin
ja: ロゴ 上部 マージン

en: Specify the top margin of the logo in px. This setting is used only when the logo option is enabled.
ja: ロゴ 上部マージンをpx単位で指定して下さい。この設定はロゴオプションが有効な時のみ使われます。

en: Site name left margin
ja: サイト名 左 マージン

en: Specify the left margin of the site name in px. This setting is used only when the sitename option is enabled.
ja: サイト名 左マージンをpx単位で指定して下さい。この設定はサイト名オプションが有効な時のみ使われます。

en: Site name top margin
ja: サイト名 上部マージン

en: Specify the top margin of the site name in px. This setting is used only when the sitename option is enabled.
ja: サイト名 トップマージンをpx単位で指定して下さい。この設定はサイト名オプションが有効な時のみ使われます。

en: Search form right margin
ja: 検索フォーム 右 マージン

en: Specify the right margin of the search form in px. This setting is used only when the header search form option is enabled.
ja: 検索フォーム 右マージンをpx単位で指定して下さい。この設定はヘッダー検索フォームオプションが有効な時のみ使われます。

en: Search form top margin
ja: 検索フォーム トップ マージン

en: URL of the header background image
ja: ヘッダー背景画像のURL

en: If the background image is bigger than the header area, it is clipped. If it's smaller than the header area, it is tiled to fill the header area. To remove the background image, blank this field and save the settings.
ja: もし背景画像がヘッダーエリアより大きければ、切り詰められます。もしヘッダーエリアより小さければ、ヘッダーエリアを埋めるためにタイル表示になります。背景画像を除去するには、このフィールドを空欄にして設定を保存してください。

en: Upload header background image
ja: ヘッダー 背景画像をアップロード

en: If you don't jave direct access to the server, use this field to upload your header background image
ja: もしサーバーに直接アクセスできないなら、このフィールドを使ってヘッダー背景画像をアップロードしてください。

en: Header backgeround image alignment
ja: ヘッダー背景画像 整列

en: Select the alignment of the header background image.
ja: ヘッダー背景画像の配置を選択してください。

en: Center left
ja: センター 左

en: Center center
ja: センター 中央

en: Center right
ja: センター 右

en: Header watermark
ja: ヘッダー ウォーターマーク

en: Select the watermark you want from the list below. The sample below is scaled down and the actual size of the watermark is bigger.
ja: 以下のリストからウォーターマークを選択してください。以下のサンプルはスケールダウンされ、実際のサイズはもっと大きいです。

en: Wave
ja: ウェーブ

en: Flower
ja: フラワー

en: Star
ja: スター

en: Metal
ja: メタル

en: Check here if you want to display breadcrumb.
ja: パンくずリストを表示したければ、チェックしてください。

en: Use dark message colors
ja: ダークなメッセージカラーを使う

en: Check here if you use the dark color set. Colors for the status/warning/error messages are adjusted.
ja: ダークなカラーセットを使うなら、チェックしてください。ステータス/警告/エラーメッセージの色が調整されます。

en: Choose sidebar layout
ja: サイドバーのレイアウトを選択

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
ja: <strong>サイドバーの位置を選択</strong>

en: Set sidebar widths
ja: サイドバーの幅の設定

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
ja: <strong>各サイドバーの幅</strong>

en: Set the page width
ja: ページの幅

en: <strong>Set the page width</strong>
ja: <strong>ページの幅の設定</strong>

en: Standard Screen Media Queries
ja: 標準のスクリーンメディア クエリー

en: Media query for this layout
ja: このレイアウトのためのメディア クエリー

en: Tablet Landscape Media Queries
ja: ワイドタブレット メディアクエリー

en: Tablet Portrait Media Queries
ja: ナロー タブレット メディアクエリー

en: Custom base font family
ja: カスタム ベースフォントファミリー

en: Enter the base font-family you want to use. No need to start with <b>font-family:</b> and end with <b>;</b>. Just enter comma separated font names.
ja: ベースに使いたいフォントファミリーを入力してください。<b>font-family:</b>で始めたり<b>;</b>で終わる必要はないです。フォント名をコンマで入力するだけです。

en: Custom heading font family
ja: カスタム ヘディング フォントファミリー

en: Enter the font-family you want to use for the headings. No need to start with <b>font-family:</b> and end with <b>;</b>. Just enter comma separated font names.
ja: ヘディングに使いたいフォントファミリーを入力してください。<b>font-family:</b>で始めたり<b>;</b>で終わる必要はないです。フォント名をコンマで入力するだけです。

en: Search form textfield width
ja: 検索フォーム テキストフィールド 幅

en: Specify the width of the text field of the search forms in characters. This size is also applied for the search form in a block. NOTE: do not add px since this is not px size.
ja: 検索フォームのテキストフィールドの幅を文字単位で指定して下さい。このサイズはブロック内の検索フォームにも適用されます。注意: pxは付けないでください。これはpx サイズではないからです。

en: One Column Stacked
ja: 一コラム 固定

en: One Column Vertical Sidebars
ja: 一コラム 垂直サイドバー

en: Two Sidebars Left
ja: サイドバー2つ左

en: Two Sidebars Left Stacked
ja: サイドバー2つ左 固定

en: Two Sidebars Right
ja: サイドバー2つ右

en: Do not include @media, it's included automatically.
ja: @media を含めないでください。これは自動的に含められます。

en: <h3>Tablet Layout</h3><p>Tablet devices such as iPad, Android and Windows tablets have two orientations - landscape and portrait, which can also be thought of as wide and narrow tablets. You can configure a different layout for each orientation.</p>
ja: <h3>タブレット レイアウト</h3><p>iPad、Android、Windows タブレットのようなタブレットデバイスは二つの向きがあります - 風景画(横方向)と人物画(縦方向)で、ワイドなタブレットやナローなタブレットとして考えられます。それぞれの向きに対して異なるレイアウトを設定できます。</p>

en: <h4>Landscape tablet <span class="field-description-info">(wide)</span></h4>
ja: <h4>風景画 タブレット <span class="field-description-info">(ワイド)</span></h4>

en: <h4>Portrait tablet <span class="field-description-info">(narrow)</span></h4>
ja: <h4>人物画 タブレット <span class="field-description-info">(ナロー)</span></h4>

en: <h3>Smalltouch Layout</h3><p>Smalltouch devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait, which can also be thought of as wide and arrow smalltouch devices. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation (narrow) will always display in one column (all regions full width and stacked) with sidebars below the main content.</p>
ja: <h3>スモールタッチ レイアウト</h3><p>iPhone、Android、Windows phones のようなスモールタッチ デバイスは二つの向きがあります - 風景画(横方向)と人物画(縦方向)で、ワイドなスモールタッチやナローなスモールタッチとして考えられます。横方向のみのレイアウトを設定することができます - 縦方向(ナロー)は常に一コラムとして (全領域が完全な幅を持ち固定で)サイドバーはメインコンテンツの下に描画されるでしょう。</p>

en: <h4>Landscape smalltouch <span class="field-description-info">(wide)</span></h4>
ja: <h4>風景画 スモールタッチ <span class="field-description-info">(ワイド)</span></h4>

en: Smalltouch Landscape Media Queries
ja: スモールタッチ 横方向 メディアクエリー

en: Smalltouch Portrait Media Queries
ja: スモールタッチ 縦方向 メディアクエリー

en: Big Screen Sidebar layout
ja: 大画面 サイドバーレイアウト

en: Tablet Sidebar Layout
ja: タブレット サイドバーレイアウト

en: Smalltouch Sidebar Layout
ja: スモールタッチ サイドバー レイアウト

en: Make the corner of sidebar block and/or node rounded.
ja: サイドバー ブロックやノードの角を丸くします。

en: Use old legacy MAYO styles for Superfish.
ja: Superfishのために古いMAYO スタイルを使う

en: Check here if you want to add mayo-superfish.css.
ja: mayo-superfish.css を追加したければチェックしてください。

en: Use this only when coming from the older non-responsive versions of MAYO
         and your Superfish menu is broken without it. If you haven't been using Superfish or are
         installing MAYO for the first time you shouldn't need it and can leave it unchecked.
ja: 古くて応答のないバージョンのMAYOから来た時のみこれを使ってください、さもなければあなたのSuperfish メニューはこれ無しでは壊れます。もしSuperfish を使ったことがないか、初めてMAYOをインストールしているなら、これは必要ないですし未チェックにしておけます。

en: Allow Menubar background color.
ja: メニューバー 背景色を許可

en: Add your own hex background color below.
ja: 以下であなた自身の背景色(ヘックス表示)を追加できます。

en: Meubar background color
ja: メニューバー 背景色

en: Specify the background color for the menubar. This setting is used only when the <em>Allow Meubar background</em> option is checked above.
ja: メニューバーのための背景色を指定して下さい。この設定は上の<em>メニューバーの背景色</em> オプションがチェックされている時のみ使われます。
