MAYO (7.x-2.5) - en to sv translation catalogue (128 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Content
sv: Innehåll

en: Miscellaneous settings
sv: Övriga inställningar

en: Note:
sv: Observera:

en: Help
sv: Hjälp

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Custom
sv: Anpassad

en: Text color
sv: Textfärg

en: Display breadcrumb
sv: Visa länkstig

en: Unit
sv: Enhet

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Top left
sv: Längst upp till vänster

en: Top right
sv: Längst upp till höger

en: Bottom right
sv: Längst ned till höger

en: Bottom left
sv: Längst ned till vänster

en: Font settings
sv: Inställningar för font

en: Page width
sv: Sidbredd

en: Teal
sv: Grönblå

en: Violet
sv: Violett

en: Pink
sv: Rosa

en: Moss
sv: Mossa

en: Azuki
sv: Bönfärgad

en: Deep Ocean
sv: Djupt hav

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Layout settings
sv: Inställningar för layout

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Sunset
sv: Solnedgång

en: -None-
sv: -Ingen-

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Stående

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Second sidebar
sv: Andra sidospalten

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Top center
sv: Längst upp i mitten

en: Bottom center
sv: Nederst - centrerad

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Sidebar first
sv: Första sidospalt

en: Submitted by !username on !datetime.
sv: Inlagt av !username !datetime.

en: Emerald
sv: Smaragd

en: Footer first column
sv: Första kolumnen för sidfot

en: Footer second column
sv: Andra kolumnen för sidfot

en: Footer third column
sv: Tredje kolumnen för sidfot

en: Footer fourth column
sv: Fjärde kolumnen för sidfot

en: Bubble
sv: Bubbla

en: Layout style
sv: Stil på utformningen

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Sidebar second
sv: Andra sidospalt

en: Sidebar background
sv: Bakgrund för sidospalt

en: Sidebar borders
sv: Kant för sidospalt

en: Footer background
sv: Sidfotens bakgrund

en: Title and slogan
sv: Titel och slogan

en: Highlight color
sv: Framhävningsfärg

en: Water
sv: Vatten

en: Earth
sv: Jord

en: search this site
sv: sök på denna sajt

en: Base font size
sv: Grundläggande typsnittsstorlek

en: To support text size enlargement/reduction, percent ratio based on the browser's regular font size (which is mostly 16px) is used.
sv: För att kunna stödja storleksförstoring -förminskning används en procentsats baserad på webbläsarens vanliga typsnittsstorlek (som vanligtvis är 16 pixlar).

en: Base font family
sv: Grundläggande typsnittsfamilj

en: Font used for most part of the contents.
sv: Typsnitt att använda för större delen av innehållet.

en: Heading font family (except for the site name and slogan)
sv: Typsnitt för rubrik (förutom för webbplatsens namn och slogan)

en: Font used for the headings (h1, h2, h3, h4, h5). Font used for the site name and slogan can not be changed here. If you want to change it, please manually edit style.css in the theme's css subdirectory.
sv: Typsnitt att använda för rubriker (h1, h2, h3, h4, h5). Typsnitt som används för webbplatsens namn och slogan kan inte ändras här. Redigera style.css manuellt i temats underkatalog css om du vill ändra dem.

en: Base vertical (top/bottom) margin
sv: Grundläggande vertikal (topp/botten) marginal

en: Specify the base vertical (top/bottom) margin which is vertical spaces between page edge and browser screen in px.
sv: Ange den grundläggande vertikala (topp/botten) marginalen som utgörs av det vertikala mellanrummet mellan sidans kant och webbläsarens fönster i pixlar.

en: Page margin
sv: Sidmarginal

en: Specify the page margin which is spaces between page edge and contents in px.
sv: Ange sidmarginalen som utgörs av mellanrummet mellan sidans kant och innehållet i pixlar.

en: 1. Apply page margin to all (header, footer and main contents).
sv: 1. Applicera sidmarginal på allt (sidhuvud, sidfot och huvudinnehåll).

en: 2. Apply page margin to main contents only.
sv: 2. Applicera sidmarginal endast på huvudinnehåll.

en: Content box round corners
sv: Runda hörn för innehållsrutor

en: No round corners
sv: Inga rundade hörn

en: Sidebar block only
sv: Endast på sidospalters block

en: Node only
sv: Endast på noder

en: Both sidebar block and node
sv: Både på sidospalters block och noder

en: Menubar style
sv: Stil på menyfält

en: 1. Normal (based on the colors specified by the color set)
sv: 1. Normal (baserad på färgerna angivna i färgpaletten)

en: 2. Gloss black image background.
sv: 2. Glansig svart bildbakgrund.

en: When the menubar type 2 is selected, the menu text color, menu highlight color, menu divier color from the color set are ignored and the fixed colors that match to the menubar are used instead.  Besides, highlight color and menu divider color from the color set are still used for other places such as tabs and sub-menubar for superfish and nice_menus menu.
sv: Då menyfält av typ 2 används ignoreras färgpalettens färger för menytext, framhävd meny och menyavdelare. I stället används fasta färger som matchar menyfältet. Däremot används färgerna för framhävd meny och menyavdelare fortfarande på andra platser, såsom för flikar och underliggande menyfält för menyer gjorda i Superfish och Nice_Menus.

en: Advanced header settings
sv: Utökade inställningar för sidhuvud

en: Add search form to the header
sv: Lägg till ett sökformulär i sidhuvudet

en: Check here if you want to add search form block to the right side of the header.
sv: Bocka för här om du vill lägga till ett sökformulärblock på höger sida av sidhuvudet.

en: Add font resizing controls
sv: Lägg till kontroller för att anpassa typsnittets storlek

en: Check here if you want to add font resizing controls at side of the header.
sv: Bocka för här om du vill lägga till kontroller för typsnittets storlek i sidhuvudets högersida.

en: Header height
sv: Sidhuvudets höjd

en: Specify the header height in px.
sv: Ange sidhuvudets höjd i pixlar

en: Header border width
sv: Sidhuvudets rambredd

en: Specify the header border width in px. Note that header border is not drawn when you use header background image or when you use layout style 2.
sv: Ange sidhuvudets rambredd i pixlar. Observera att sidhuvudets ram inte ritas ut då du använder en bakgrundsbild för sidhuvudet eller då du använder utformningsstil 2.

en: Logo left margin
sv: Logotypens vänstermarginal

en: Specify the left margin of the logo in px. This setting is used only when the logo option is enabled.
sv: Ange logotypens vänstermarginal i pixlar. Denna inställning används enbart då valet för logotype är förkryssat.

en: Logo top margin
sv: Logotypens toppmarginal

en: Specify the top margin of the logo in px. This setting is used only when the logo option is enabled.
sv: Ange logotypens toppmarginal i pixlar. Denna inställning används endast då valet för logotyp är förkryssat.

en: Site name left margin
sv: Vänstermarginal för webbplatsens namn

en: Center left
sv: Vänster - centrerad

en: Center center
sv: Centrerad - centrerad

en: Center right
sv: Höger - centrerad

en: Header watermark
sv: Vattenmärke för sidhuvud

en: Wave
sv: Våg

en: Flower
sv: Blomma

en: Star
sv: Stjärna

en: Metal
sv: Metall

en: Menu bar
sv: Menyrad

en: Mayo (default)
sv: Majonnäs (förvalt)

en: Whity
sv: Vit

en: Sepia
sv: Sepiabrun

en: Pale Blue
sv: Ljusblå

en: Blue Sky
sv: Blå himmel

en: Tricolor
sv: Trefärgad

en: Old Fashion
sv: Gammeldags

en: Candy
sv: Godis

en: Camel
sv: Kamel

en: Strawberry
sv: Jordgubbe

en: Dark Olive
sv: Mörk oliv

en: Chocolate
sv: Choklad

en: Forest
sv: Skog

en: Top first column
sv: Översta första kolumn

en: Top second column
sv: Översta andra kolumn

en: Top third column
sv: Översta tredje kolumn

en: Top fourth column
sv: Översta fjärde kolumn

en: Bottom first column
sv: Nedersta första kolumn

en: Bottom second column
sv: Nedersta andra kolumn

en: Bottom third column
sv: Nedersta tredje kolumn

en: Bottom fourth column
sv: Nedersta fjärde kolumn

en: Custom base font family
sv: Anpassad grundläggande typsnittsfamilj

en: Enter the base font-family you want to use. No need to start with <b>font-family:</b> and end with <b>;</b>. Just enter comma separated font names.
sv: Ange den grundläggande typsnittsfamilj som du vill använda. Du behöver inte inleda med <strong>font-family:</strong> och avsluta med <strong>;</strong>. Ange bara typsnittsnamnen åtskilda med kommatecken.

en: Custom heading font family
sv: Anpassat rubriktypsnitt

en: Enter the font-family you want to use for the headings. No need to start with <b>font-family:</b> and end with <b>;</b>. Just enter comma separated font names.
sv: Ange typsnittsfamiljen som du vill använda för rubriker. Du behöver inte inleda med <strong>font-family:</strong> och avsluta med <strong>;</strong>. Ange bara typsnittsnamnen åtskilda med kommatecken.

en: Mocha
sv: Mocka
