mbase (7.x-1.0) - en to bn translation catalogue (36 entries)

en: Forms
bn: ফর্মসমূহ

en: Home
bn: নীড়পাতা

en: Images
bn: ছবি

en: Operations
bn: কার্যাবলী

en: content
bn: কন্টেন্ট

en: Remove
bn: অপসারণ

en: Comments
bn: মন্তব্যসমূহ

en: new
bn: নতুন

en: updated
bn: আপডেটকৃত

en: File information
bn: ফাইল সম্পর্কিত তথ্য

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: None
bn: একটিও নয়

en: Weight
bn: ভর

en: Go to previous page
bn: পূর্ববর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: up
bn: উপরে

en: Go to parent page
bn: মূল পাতায় যান

en: Go to next page
bn: পরবর্তী পৃষ্ঠায় যাও

en: Help
bn: সহায়তা

en: Region
bn: অঞ্চল

en: Done
bn: সম্পন্ন

en: Block
bn: ব্লক

en: General
bn: সাধারণ

en: Forum
bn: ফোরাম

en: Add new comment
bn: নতুন কমেন্ট যুক্ত করুন

en: 1 vote | @count votes
bn[0]: 1 টি ভোট
bn[1]: @count টি ভোট

en: Show
bn: দেখাও

en: Hide
bn: লুকাও

en: Error message
bn: ত্রুটি সম্পর্কিত বার্তা

en: Warning message
bn: সতর্কীকরণ বার্তা

en: Primary tabs
bn: প্রাথমিক ট্যাব

en: Search form
bn: অনুসন্ধান ফরম

en: @number comments per page
bn: @প্রতি পাতায় মন্তব্যসমূহ

en: (active tab)
bn: (সক্রিয় ট্যাব)

en: Files must be less than !size.
bn: ফাইলের আকার !size এর কম হওয়া প্রয়োজন।

en: Allowed file types: !extensions.
bn: অনুমোদিত ফাইলসমূহ: !extensions

en: More information about text formats
bn: লেখার ফরম্যাট নিয়ে আরো তথ্য
