mbase (7.x-1.0) - en to tr translation catalogue (79 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Images
tr: Resimler

en: title
tr: başlık

en: Operations
tr: İşlemler

en: content
tr: içerik

en: Remove
tr: Kaldır

en: Comments
tr: Yorumlar

en: new
tr: yeni

en: updated
tr: güncellendi

en: File information
tr: Dosya bilgisi

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: up
tr: yukarı

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Help
tr: Yardım

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Region
tr: Bölge

en: Visible
tr: Görünür

en: Display
tr: Gösterim

en: Components
tr: Bileşenler

en: Options
tr: Seçenekler

en: Done
tr: Tamam

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Block
tr: Blok

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: next
tr: sonraki

en: General
tr: Genel

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: 1 vote | @count votes
tr[0]: 1 oy
tr[1]: @count oy

en: Hidden
tr: Gizli

en: Show
tr: Göster

en: Topics
tr: Konular

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: White
tr: Beyaz

en: previous
tr: önceki

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Hide
tr: Gizle

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Main Content
tr: Ana İçerik

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
tr: Bu tabloda yapılan değişiklikler form gönderilenceye dek kaydedilmeyecektir.

en: No blocks in this region
tr: Bu bölgeye atanmış blok yok

en: Search form
tr: Arama formu

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Highlight
tr: Vurgulu

en: @number comments per page
tr: sayfa başına yorum sayısı @number

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Files must be less than !size.
tr: Dosya boyutu !size dan küçük olmalıdır.

en: Allowed file types: !extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
tr: Görseller tam olarak !size piksel olmalı.

en: Images must be between !min and !max pixels.
tr: Resimler !min - !max piksel arasında olmalıdır.

en: Images must be larger than !min pixels.
tr: Görseller !min pikselden daha büyük olmalıdır.

en: Images must be smaller than !max pixels.
tr: Görseller !min pikselden daha küçük olmalıdır.

en: More information about text formats
tr: Metin biçimleri hakkında daha fazla bilgi

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
tr: Seçilen %filename dosyası yüklenemiyor. Yalnızca aşağıdaki uzantılara sahip dosyalara izin verilir: %extensions.

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Autocomplete popup
tr: Otomatik tamamlama açılır penceresi

en: Searching for matches...
tr: Eşleşmeler aranıyor...

en: trigger
tr: tetik

en: Carrot
tr: Havuç
