MD Foto (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (78 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Size
fr: Taille

en: none
fr: aucun(e)

en: Help
fr: Aide

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Footer
fr: Pied de page

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Color
fr: Couleur

en: Repeat
fr: Répéter

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Georgia
fr: Géorgie

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: Italian
fr: Italien

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Breadcrumb settings
fr: Paramètres du fil d'Ariane

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Show home page link in breadcrumb
fr: Afficher le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane.

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le séparateur à la fin du fil d'Ariane

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Fixed
fr: Fixe

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Link style
fr: Style de lien

en: Hover color
fr: Couleur au survol

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: Unpublished
fr: Non publié

en: No repeat
fr: Aucune répétition

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Permalink
fr: Permalien

en: Overlay color
fr: Couleur du calque

en: German
fr: Allemand

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: Inherit
fr: Hériter

en: Only in admin section
fr: Uniquement dans l'administration

en: Useful when the breadcrumb is placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane est placé juste avant le titre.

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le titre du contenu à la fin du fil d'Ariane

en: Useful when the breadcrumb is not placed just before the title.
fr: Utile quand le fil d'Ariane n'est pas placé juste avant le titre.

en: Light
fr: Léger

en: What additional information should be displayed on your search results page?
fr: Quelles informations supplémentaires doivent être affichées sur la page des résultats de recherche ?

en: Display text snippet
fr: Afficher les extraits de texte

en: Display content type
fr: Afficher le type de contenu

en: Display author name
fr: Afficher le nom de l'auteur

en: Display posted date
fr: Afficher la date de publication

en: Display comment count
fr: Afficher le nombre de commentaires

en: Display attachment count
fr: Afficher le compteur de fichiers attachés

en: Use custom settings for each content type instead of the default above
fr: Utiliser des paramètres personnalisés pour chaque type de contenu plutôt que les paramètres par défaut ci-dessus

en: Background-color
fr: Couleur de fond

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Background repeat
fr: Répétition de l'arrière-plan

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Highlight
fr: Surligner

en: Scroll
fr: Défilement

en: Layout style
fr: Style de mise en page

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Color Scheme
fr: Schéma de couleur

en: Dark
fr: Sombre

en: Box Count
fr: Boîte compteur

en: Button Count
fr: Bouton compteur

en: Small (15px)
fr: Petit (15px)

en: Medium (20px)
fr: Moyen (20px)

en: Tall (60px)
fr: Grand (60px)

en: Strikethrough
fr: Barré
