Media (7.x-1.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: all
pt: todos

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: This action cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: settings
pt: definições

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Updated
pt: Atualizado

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Update options
pt: Opções de actualização

en: All
pt: Todos

en: Gallery
pt: Galeria

en: Directory
pt: Diretório

en: Other
pt: Outros

en: No items selected.
pt: Nenhum item seleccionado.

en: options
pt: opções

en: image
pt: imagem

en: Select
pt: Seleccionar

en: Any
pt: Qualquer

en: About
pt: Sobre

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor irregular.

en: Uses
pt: Usos

en: manage fields
pt: gerir campos

en: Private files
pt: Ficheiros privados

en: manage display
pt: gerir exibição

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Você tem a certeza que deseja apagar este item?
pt[1]: Você tem a certeza que deseja apagar estes itens?

en: Public files
pt: Ficheiros públicos

en: Allowed URI schemes
pt: Esquemas URI permitidos

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup
pt: Este filtro vai converter etiquetas [[{type:media... ]] na marcação

en: Manage files used on your site.
pt: Gerir ficheiros utilizados em seu site.

en: Import media
pt: Importar mídia

en: Import files into your media library.
pt: Importar ficheiros para sua biblioteca de mídia.
