Media (7.x-1.0-beta4) - en to nl translation catalogue (116 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: all
nl: alle

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: none
nl: geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: settings
nl: instellingen

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: View
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Upload
nl: Uploaden

en: All
nl: Alle

en: Directory
nl: Map

en: Other
nl: Andere

en: Pattern
nl: Patroon

en: Original
nl: Origineel

en: No items selected.
nl: Geen items geselecteerd.

en: Match type
nl: Matchtype

en: options
nl: opties

en: image
nl: afbeelding

en: Select
nl: Selecteren

en: Thumbnails
nl: Miniaturen

en: Any
nl: Elke

en: About
nl: Over

en: Importing
nl: Aan het importeren

en: %name: illegal value.
nl: %name: niet toegestane waarde.

en: Failed to upload the file.
nl: Het uploaden van het bestand is mislukt.

en: Allowed extensions
nl: Toegelaten extensies

en: Uses
nl: Gebruikt

en: manage fields
nl: velden beheren

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Private files
nl: Afgeschermde bestanden

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: <em>Edit @type</em> @title
nl: <em>@type</em> @title <em>bewerken</em>

en: Public files
nl: Publieke bestanden

en: Invalid URL.
nl: Ongeldige URL

en: Stream opened: %parameters
nl: Stream is geopend: %parameters

en: No media available.
nl: Geen media beschikbaar.

en: The file @title is in use and cannot be deleted.
nl: Het bestand @title is in gebruik en kan niet worden verwijderd.

en: The file @title was not deleted due to an error.
nl: Het bestand @title is vanwege een fout niet verwijderd

en: File @title was deleted
nl: Bestand @title is verwijderd

en: Allowed streams
nl: Toegelaten streams

en: Allowed mimetypes
nl: Toegestane mimetypes

en: You may optionally enter one or more allowed file mimetypes for this Media type, if appropriate, separating each with a space. You may use a regular expression for matching, such as %image_match (which would match any mimetype beginning with %image) or %any_match, which would match any file mimetype.
nl: U kunt een of meerdere mimetypes voor dit media type ingeven, indien nodig gescheiden door een spatie. U kunt ook een reguliere expressie gebruiken. Zo gebruikt u %image_match voor mimetypes die beginnen met %image of %any_match voor alle mimetypes.

en: The @label media type has been saved.
nl: Het @label media type is opgeslagen.

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
nl: Dit veld bewaard een verwijzing naar een multimedia-asset.

en: Allowed media types
nl: Toegestane mediatypes

en: Media types which are allowed for this field
nl: Mediatypes die voor dit veld zijn toegestaan

en: Converts Media tags to Markup
nl: Zet Media-tags om naar markup

en: Embedding %filename
nl: %filename insluiten

en: Alternate text a user will see if the image is not available
nl: Vervangende tekst die een gebruiker ziet als de afbeelding niet beschikbaar is

en: Upload a new file
nl: Upload een nieuw bestand

en: The file @name was uploaded
nl: Het bestand @name is geüpload

en: An error occurred and no file was uploaded.
nl: Er is een fout opgetreden. Er is geen bestand geüpload.

en: Thumbnail for !filename.
nl: Miniatuur voor !filename

en: Media Repository
nl: Media-repository

en: Administer media
nl: Media beheren

en: View media
nl: Media bekijken

en: View all media files.
nl: Alle mediabestanden bekijken

en: Edit media
nl: Media bewerken

en: Edit all media files.
nl: Alle mediabestanden bewerken

en: Display as a list.
nl: Weergeven als lijst

en: Display as thumbnails.
nl: Weergeven als miniatuur

en: Media Types
nl: Mediatypes

en: Manage files used on your site.
nl: Beheer de bestanden die gebruikt worden op de website.

en: Manage media
nl: Media beheren

en: Media browser
nl: Mediabrowser

en: Media Browser for picking media and uploading new media
nl: Media Browser voor het selecteren van media en het uploaden van nieuwe media

en: Media Browser test
nl: Media-browser test

en: Media browser library
nl: Media-browserbibliotheek

en: Style selector
nl: Stijl-selectie

en: Choose a format for a piece of media
nl: Een formaat voor een mediabestand kiezen

en: Import these files?
nl: Deze bestanden importeren?

en: The provided directory does not exist.
nl: De opgegeven map bestaat niet

en: No files were found in %directory matching %pattern
nl: Er zijn geen bestanden gevonden %map behorende bij %pattern

en: URL or embed code
nl: URL of embedded code

en: Import media
nl: Media importeren

en: Import files into your media library.
nl: Importeer bestanden naar uw mediabibliotheek.

en: Media file selector
nl: Mediabestandselectie

en: Large filetype icon
nl: Groot pictogram voor bestandstype

en: Current format is
nl: Het huidige formaat is

en: Editing multiple media files
nl: Meerdere media bestanden bewerken

en: <em>Delete @type</em> @title
nl: <em>@type verwijderen</em> @title

en: The file %title is in use and cannot be deleted.
nl: Het bestand %title is in gebruik en kan niet worden verwijderd.

en: No file appears to have been selected.
nl: Er is geen bestand geselecteerd

en: Start upload
nl: Upload starten

en: Click to edit details
nl: Klik om de details te bewerken

en: Import media files from the local filesystem
nl: Importeer mediabestanden van het lokale bestandssysteem

en: Simple file importer
nl: Simpele bestandimporteur

en: @type media type settings
nl: @type mediatype-instellingen

en: %url could not be added.
nl: %url kan niet toegevoegd worden.

en: Provides an API for accessing media on various internet services
nl: Biedt een API voor toegang tot media voor diverse internet diensten

en: %element_title is required.
nl: %element_title is vereist.

en: Media browser settings
nl: Media-browser-instellingen

en: Configure the behavior and display of the media browser.
nl: Het gedrag en de weergave van de media-browser instellen.

en: Rebuild type information for media
nl: Type-informatie voor media opnieuw opbouwen

en: In case there are files in file_managed w/o a type, this function rebuilds them
nl: Als er bestanden zijn in file_managed zonder type-aanduiding, bouwt deze functie ze opnieuw op

en: Media browser theme
nl: Thema van media-browser

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
nl: Bestandsextensies die worden geaccepteerd in de media-browser.  Gebruik spaties om te scheiden (bv. jpg gif pdf doc). <br /><em>Merk op dat dit per veld kan worden overschreven bij het aanmaken van multimedia asset-velden. Bestanden met bepaalde extensies kunnen dan niet worden ingesloten.</em>
