Media (7.x-1.0-rc2) - en to id translation catalogue (70 entries)

en: Title
id: Judul

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: all
id: semua

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Upload
id: Unggah

en: All
id: Semua

en: Directory
id: Direktori

en: Other
id: Lainnya

en: Pattern
id: Pola

en: Original
id: Asli

en: No items selected.
id: Tidak ada item yang terpilih.

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Match type
id: Jenis yang sesuai

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: image
id: gambar

en: Loading...
id: Memuat...

en: Select
id: Pilih

en: Any
id: Setiap

en: About
id: Tentang

en: %name: illegal value.
id: @name: nilai larangan.

en: Allowed extensions
id: Ekstensi diperbolehkan

en: Uses
id: Penggunaan

en: manage fields
id: kelola field

en: Library
id: Pustaka

en: Private files
id: File-file pribadi

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: <em>Edit @type</em> @title
id: <em>Sunting @type</em> @title

en: Public files
id: File untuk umum

en: Image style
id: Gaya gambar

en: No media available.
id: Media tidak tersedia.

en: Other match type value
id: Jenis lain yang sesuai

en: Allowed streams
id: Stream diperbolehkan

en: Allowed mimetypes
id: Mimetype diperbolehkan

en: The @label media type has been saved.
id: @label jenis media telah disimpan

en: Converts Media tags to Markup
id: Konversi tag Media sebagai Markup

en: Media browser
id: Browser media

en: Import these files?
id: Impor file-file tersebut?

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Start upload
id: Mulai unggah

en: Click to edit details
id: Klik untuk detil edit

en: Rebuild type information for media
id: Bangun ulang jenis informasi media
