Media (7.x-1.8) - en to ja translation catalogue (105 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: all
ja: すべて

en: File information
ja: ファイル情報

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: View
ja: ビュー

en: Display
ja: 表示

en: Updated
ja: 更新

en: Unknown
ja: 不明

en: Upload
ja: アップロード

en: file
ja: ファイル

en: All
ja: すべて

en: File ID
ja: ファイルID

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Other
ja: その他

en: Position
ja: ポジション

en: Pattern
ja: パターン

en: Original
ja: オリジナル

en: Browse
ja: ブラウズ

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Match type
ja: 一致タイプ

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: options
ja: オプション

en: Attach
ja: 添付

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: image
ja: 画像

en: Loading...
ja: ロード中…

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Alternate text
ja: 代替文字列

en: Select
ja: 選択

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Any
ja: いずれか

en: About
ja: アバウト

en: Resizable
ja: リサイズ可

en: Importing
ja: インポート

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ja: 未知のエラーが発生したため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: The specified file %name could not be uploaded.
ja: 指定されたファイル %name をアップロードできませんでした。

en: Allowed extensions
ja: 許可された拡張機能

en: Uses
ja: 機能

en: The file upload failed. %upload
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。 %upload

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ja: 修復不可能なエラーが発生しました。アップロードされたファイルは、このサーバーで許される最大ファイルサイズ(@size)を超えているようです。

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: Library
ja: ライブラリー

en: Private files
ja: プライベートファイル

en: Include file in display
ja: 添付ファイルとして画面表示

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ja: この説明はファイルリンクへのラベルとして利用される場合があります。

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
ja: 復旧不可能なエラーが発生しました。このフォームの利用期限が切れました。ページをリロードして再度投稿してください。

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
ja: フィールド !name のファイルはアップロードできませんでした。

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ja[0]: この記事を削除してよろしいですか？
ja[1]: これらの記事を削除してよろしいですか？

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: Public files
ja: パブリックファイル

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: media
ja: メディア

en: Administer media
ja: メディアの管理

en: View media
ja: メディアを表示

en: Edit media
ja: メディアを編集

en: Media browser
ja: メディアブラウザー

en: Add media
ja: メディアを追加

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Weight for new file
ja: 新しいファイルのウィジェット

en: file from !field_name
ja: !field_name のファイル。

en: Select media
ja: メディアを選択
