Media (7.x-2.0-unstable3) - en to da translation catalogue (142 entries)

en: Submit
da: Indsend

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: more
da: mere

en: all
da: alle

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: none
da: ingen

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: All
da: Alle

en: File name
da: Filnavn

en: Desc
da: Faldende

en: Directory
da: Mappe

en: Other
da: Anden

en: Pattern
da: Mønster

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Add file
da: Tilføj fil

en: Match type
da: Match-type

en: options
da: valgmuligheder

en: image
da: billede

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Offset
da: Forskydning

en: Any
da: Nogen

en: About
da: Om

en: Importing
da: IMport

en: %name: illegal value.
da: %name: ugyldig værdi.

en: Failed to upload the file.
da: Kunne ikke uploade filen.

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Allowed extensions
da: Tilladte udvidelser

en: Uses
da: Bruger

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Library
da: Bibliotek

en: Private files
da: Private filer

en: <em>Edit @type</em> @title
da: <em>Redigér @type</em> @title

en: Public files
da: Offentlige filer

en: Invalid URL.
da: Ugyldig URL

en: Stream open: %url
da: Stream åbn: %url

en: Stream opened: %parameters
da: Stream åbnet: %parameters

en: Other match type value
da: Anden match-type værdi

en: Allowed streams
da: Tilladte streams

en: Allowed mimetypes
da: Tilladte mimetypes

en: You may optionally enter one or more allowed file mimetypes for this Media type, if appropriate, separating each with a space. You may use a regular expression for matching, such as %image_match (which would match any mimetype beginning with %image) or %any_match, which would match any file mimetype.
da: Du kan indtaste én eller flere tilladte mime types for denne medietype, hvis det er hensigtsmæssigt. Adskil dem med mellemrum. Du kan bruge en regular expression som f.eks. %image_match (som matcher alle mime types som starter med %image) eller %any_match som matcher alle mime types.

en: You may optionally enter one or more allowed file extensions for this Media type, if appropriate, separating each with a space (and no dots).
da: Du kan indtaste én eller flere tilladte filendelser for denne medietype, hvis det er hensigtsmæssigt. Adskil dem med mellemrum (og ingen punktummer).

en: The @label media type has been saved.
da: Medietypen @label er blevet gemt.

en: Multimedia asset
da: Multimedie-asset

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
da: Det felt gemmer en reference til et multimedie-asset.

en: Allowed URI schemes
da: Tilladte URI skemaer

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
da: URI schemes inkluderer public:// og private:// som er Drupals filmapper, og kan også henvise til eksterne sites.

en: Converts Media tags to Markup
da: Omdanner media-tags til markup

en: Embedding %filename
da: Indlejrer %filename

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
da: Kan ikke rendere media fra %tag. Fejl: %error

en: Upload a new file
da: Upload en ny fil

en: The file @name was uploaded
da: Filen @name blev uploadet

en: An error occurred and no file was uploaded.
da: Der opstod en fejl og der blev ikke uploadet en fil.

en: Thumbnail for !filename.
da: Thumbnail til !filename.

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
da: Med Media-modulet kan du vedligeholde et <a href="@mediarepo">medie-bibliotek</a> hvor du kan tilføje, fjerne og genbruge dine medie assets. Du kan tilføje mediefiler ved at uploade dem eller fra en URL, og foretage handlinger på mange assets ad gangen.

en: Attaching media assets to content types
da: Tilknyt medie-assets til indholdstyper

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
da: Medie-assets kan knyttes til indholdstyper som felter. For at tilføje et medie-felt til en <a href="@content-type">indholdstype</a> skal du gå til siden <em>håndtér felter</em> under indholdstypen og tilføje et nyt felt af typen <em>multimedie asset</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
da: Brug medie-assets i WYSIWYG

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
da: Media-modulet integrerer med WYSIWYG-editorer. Ved hjælp af Media Browser udvidelsen kan du vælge medie assets fra biblioteket og indsætte dem i teksten. Du kan tilføje medie assets direkte fra medie-browseren enten vha. upload eller fra en URL. Konfiguration af WYSIWYG-modulet kræver to trin:

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
da: Aktivér WYSIWYG plugin på den ønskede <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG-profil</a>. Bemærk at du er nødt til at aktivere <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a>-modulet.

en: Add Media Filter to the WYSIWYG enabled <a href="@input-format">Input format</a>
da: Tilføj Media Filter til det <a href="@input-format">input format</a> som bruges til WYSIWYG

en: Manage files used on your site.
da: Håndtér filer som bruges på dit site.

en: Media browser
da: Mediebrowser

en: Media Browser for picking media and uploading new media
da: Medie-browser til valg og upload af mediefiler

en: Media Browser test
da: Mediebrowser test

en: Make it easier to test media browser
da: Gør det nemmere at teste mediebrowseren

en: Media browser list
da: Mediebrowser liste

en: Ajax Callback for getting media
da: Ajax-callback til hentning af media

en: Media browser library
da: Mediebrowser-bibliotek

en: Style selector
da: Style-vælger

en: Choose a format for a piece of media
da: Vælg et format for et media-element

en: Provides the core Media API
da: Core media API

en: Import these files?
da: Importér disse filer?

en: The provided directory does not exist.
da: Den angivne mappe eksisterer ikke.

en: No files were found in %directory matching %pattern
da: Fandt ingen filer i %directory som matchede %pattern

en: URL or embed code
da: URL eller embed-kode

en: Import media
da: Importér media

en: Import files into your media library.
da: Importér filer til dit mediebibliotek.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: Media file selector
da: Mediefilvælger

en: Large filetype icon
da: Stort filtypeikon

en: Current format is
da: Aktuelt format er

en: No file appears to have been selected.
da: Det ser ikke ud til at der er valgt nogen filer.

en: Click to edit details
da: Klik for at redigere detaljer

en: Import media files from the local filesystem
da: Importér mediefiler fra det lokale filsystem

en: Simple file importer
da: Simple fil-import

en: @type media type settings
da: @type medietype indstillinger

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
da: Kun følgende filtyper kan uploades: %types-allowed

en: %url could not be added.
da: %url kunne ikke tilføjes.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
da: Kan ikke håndtere den angivne embed-kode eller URL.

en: Provides an API for accessing media on various internet services
da: Et API til at tilgå medie-filer fra forskellige internettjenester.

en: Asc
da: Stigende

en: Add media from remote services
da: Tilføje media fra eksterne tjenester

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
da: Tilføj media fra eksterne kilder som f.eks. andre sites, YouTube, osv.

en: %element_title is required.
da: %element_title er påkrævet.

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup.
da: Dette filter konverterer [[{type:media...}]]-tags til markup.

en: This must be enabled for the WYSIWYG integration to work correctly with this text filter.
da: Skal aktiveres for at WYSIWYG-integrationen kan fungere korrekt med dette tekstfilter.

en: Media browser settings
da: Indstillinger for mediebrowser

en: Configure the behavior and display of the media browser.
da: TIlpas medie-browserens udseende og opførsel.

en: Media browser theme
da: Mediebrowser theme

en: This theme will be used for all media related dialogs.  It can be different from your site's theme because many site themes do not work well in the small windows which media uses.
da: Dette theme bruges til alle medie-relaterede dialoger. Det kan være forskelligt fra sitets theme fordi mange themes ikke fungerer særligt godt i de små vinduer som Media-modulet bruger.

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
da: Filendelser som accepteres af medie-browseren. Adskil dem med mellemrum (f.eks. "jpg gif pdf doc").<br /><em>Bemærk at dette kan tilsidesættes på feltniveau ved oprettelse af multimedia asset felter, og at visse filtyper ikke kan indlejres på nuværende tidspunkt.</em>

en: If you switch views, you will lose your selection.
da: Hvis du skifter views mister du dine valg.

en: File view mode
da: Fil-visning

en: File view mode: @view_mode
da: Fil-visning: @view_mode

en: Error retrieving XML from %url: %error
da: Fejl ved hentning af XML fra %url: %error

en: Cannot continue, nothing selected
da: Kan ikke fortsætte, intet valgt

en: Error getting media.
da: Fejl ved hentning af media.

en: URL or Embed code
da: URL eller embed-kode

en: Input a url or embed code from one of the listed providers.
da: Indtast en URL eller embed-kode fra én af de viste udbydere.

en: Supported Providers
da: Tilladte udbydere

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
da: Media-modulet er en internet-venlig filbrowser som tilbyder et framework til håndtering af filer og multimedie-assets, uanset om de er hostet på dit eget site eller hos en tredjepart. Det erstatter upload-feltet fra core med et samlet interface hvor redaktører og administratorer kan uploade, håndtere og genbruge filer og multimedie-assets. Media-modulet integrerer med WYSIWYG-modulet og gør det let for brugerne at indsætte medie-assets i editoren. Javascript er påkrævet for at kunne bruge Media-modulet. Se <a href="@media_faq">Media Module-siden</a> for mere information.

en: Allowed file extensions for uploaded files
da: Tillladte filendelser for uploadede filer

en: Allowed remote media types
da: Tilladte eksterne medietyper

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
da: Tilladte medie-typer for dette felt ved brug af remote streams.

en: The file directory @dir does not exist or is not writable. Please contact an administrator.
da: Mappen @dir eksisterer ikke eller er ikke skrivbar. Kontakt venligst en administrator.

en: file from !field_name
da: fil fra !field_name

en: There is nothing in your media library. Select the Upload tab above to add a file.
da: Dit medie-bibliotek er tomt. Vælg upload-fanen ovenfor for at tilføje en fil.

en: Media browser tab
da: Mediebrowser fane

en: Display as a tab in the media browser.
da: Vis som en fane i mediebrowseren.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
da: Felttypen "Media" er blevet flyttet til det nye "Media Field"-modul. Dette site bruger media fields, så Media Field-modulet er blevet aktiveret.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
da: Felttypen "Media" er blevet flyttet til det nye "Media Field"-modul. Fil-felter kan bruges til at gemme mediefiler.

en: Enabled browser plugins
da: Aktive browser-plugins

en: If no plugins are selected, they will all be available.
da: Hvis der ikke vælges nogen plugins vil de ikke være tilgængelige.

en: Media Field
da: Media-felt

en: View Library
da: View library

en: Edit selected files
da: Redigér valgte filer

en: Edit multiple files
da: Redigér flere filer

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
da: En felttype som gemmer medie-specifikke data. <em>Udfaset og erstattet af File-felttypen i core.</em>
