Media (7.x-3.0-beta6) - en to fi translation catalogue (159 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Type
fi: Tyyppi

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: more
fi: lisää

en: all
fi: kaikki

en: File information
fi: Tiedoston tiedot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Reset
fi: Palauta

en: None
fi: Ei mitään

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Center
fi: Keskellä

en: none
fi: ei yhtään

en: Preview
fi: Esikatselu

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Display
fi: Näyttö

en: Upload
fi: Siirrä

en: file
fi: tiedosto

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Original image
fi: Alkuperäinen kuva

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Position
fi: Sijoitus

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Browse
fi: Selaa

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: options
fi: asetukset

en: My files
fi: Tiedostoni

en: Attach
fi: Liitä

en: Migrate
fi: Muuta

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Alternate text
fi: Vaihtoehtoinen teksti

en: Apply
fi: Käytä

en: Select
fi: Valitse

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Application
fi: Sovellus

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Overlay
fi: Päällys

en: Display as
fi: Näytä

en: About
fi: Tietoja

en: Web
fi: WWW

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Resizable
fi: Muuttuvakokoinen

en: Importing
fi: Ladataan

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa. Tapahtui tuntematon virhe.

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Uses
fi: Käyttää

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Displays rows as an HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Library
fi: Kirjasto

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fi: Vaihtoehtoinen alakansio latauskohteessa johon tiedostot tallennetaan. Älä sisällytä edeltävää tai seuraavaa "/" merkkiä.

en: Include file in display
fi: Sisällytä tiedosto näkymään

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fi: Kuvausta voidaan käyttää tiedostolinkin etikettinä.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fi: Tapahtui selvittämätön virhe. Kaavakkeen käyttö on vanhentunut. Lataa sivu uudelleen ja lähetä kaavake uudemman kerran.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen kentästä !name epäonnistui.

en: <em>Edit @type</em> @title
fi: <em>Muokataan @type</em> @title

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Stream open: %url
fi: Lähde auki: %url

en: Stream opened: %parameters
fi: Lähde avattu: %parameters

en: Multimedia asset
fi: Multimediatieto

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
fi: Tämä kenttä tallentaa viittauksen mediatietoon.

en: Allowed URI schemes
fi: Sallitut verkko-osoiteskeemat

en: Embedding %filename
fi: Sisällytetään %filename

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
fi: Median renderöinti epäonnistui %tag. Virhe: %error

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
fi: Mediamoduuli mahdollistaa <a href="@mediarepo">mediatietokannan</a> ylläpidon johon voit lisätä, poistaa ja uudelleenkäyttää mediatietojasi. Voit myös lisätä mediatiedoston käyttäen latauslomaketta tai verkko-osoitteesta ja voit myös tehdä massaoperaatioita mediatiedoille.

en: Attaching media assets to content types
fi: Mediatietojen lisääminen sisältötyyppeihin

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
fi: Mediatiedot voidaan liittää sisältötyyppeihin kenttinä. Lisätäksesi mediakentän <a href="@content-type">sisältötyyppiin</a>, käy sisältötyypin muokkaussivulla, valitse <em>hallitse kenttiä</em> ja lisää uusi kenttä tyyppiä <em>Multimedia</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
fi: Mediatietojen käyttö WYSIWYG editorissa

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
fi: Mediamoduuli tarjoaa rikastetun integraation WYSIWYG tekstityökaluihin, käyttäen Mediaselain lisäosaa voit valita mediatiedostoja kirjastosta ja voit lisätä ne tekstityökaluun joko lataamalla ne palvelimelle tai syöttämällä verkko-osoitteen josta ne löytyvät. Säätääksesi mediamoduulin toimimaan WYSIWYG'n kanssa sinun on noudatettava seuraavia vaiheita:

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
fi: Ota Wysiwyg-lisäosa käyttöön haluamassasi <a href="@wysiwyg-profile">Wysiwyg-profiilissa</a>. Huomaa että sinulla on oltava <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a>-moduuli käytössä.

en: Manage files used on your site.
fi: Ylläpidä sivustollasi käytettyjä tiedostoja.

en: Media Browser for picking media and uploading new media
fi: Mediaselain uuden median valitsemiseksi ja lataamiseksi

en: Media Browser test
fi: Mediaselaimen testi

en: Make it easier to test media browser
fi: Tee mediaselaimen testaamisesta helpompaa

en: Style selector
fi: Tyylivalitsin

en: Choose a format for a piece of media
fi: Valitse median tyyppi

en: Provides the core Media API
fi: Tarjoaa ytimen Media API:n

en: Import these files?
fi: Lataa nämä tiedostot?

en: The provided directory does not exist.
fi: Valittua kansiota ei löytynyt.

en: Import files into your media library.
fi: Tuo tiedostoja mediakirjastoosi.

en: Add media
fi: Lisää mediatiedosto

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fi: Erottele tiedostopäätteet pilkuin eroteltuina ilman tiedostopäätettä edeltävää pistettä.

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Image style: @style
fi: Kuvan tyyli: @style

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Weight for new file
fi: Uuden tiedoston paino

en: Large filetype icon
fi: Suuri tiedostotyypin kuvake

en: Click to edit details
fi: Klikkaa muokataksesi ominaisuuksia

en: Import media files from the local filesystem
fi: Lataa mediatiedostoja paikallisesta tiedostojärjestelmästä

en: Simple file importer
fi: Yksinkertainen tiedostonlataaja

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
fi: Vain seuraavat tiedostyypit ovat sallittuja: %types

en: %url could not be added.
fi: Verkko-osoitteen %url lisäys epäonnistui.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
fi: Tarjotun verkko-osoitteen tai sisällytettävän merkkijonon käsittely epäonnistui.

en: Media Internet Sources
fi: Media internet-lähteet

en: Provides an API for accessing media on various internet services
fi: Tarjoaa API rajapinnan median hakemiselle eri verkkopalveluista

en: Add media from remote services
fi: Lisää mediaa etäpalvelimilta

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
fi: Lisää mediaa verkkopalveluista kuten www-sivustot, YouTube jne.

en: Master
fi: Isäntä

en: Media browser settings
fi: Mediaselaimen asetukset

en: Configure the behavior and display of the media browser.
fi: Määrittele mediaselaimen ulkoasu ja esitystapa.

en: Media browser theme
fi: Media browserin teema

en: If you switch views, you will lose your selection.
fi: Jos vaihdat esitystapaa menetetät valintasi.

en: User who uploaded
fi: Käyttäjä joka latasi

en: File view mode
fi: Tiedoston esitystapa

en: File view mode: @view_mode
fi: Tiedoston esitystapa: @view_mode

en: Cannot continue, nothing selected
fi: Jatkaminen ei onnistu, mitään ei ole valittuna

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
fi: Media moduuli on tiedostoselain Internetiin, se tarjoaa puitteet tiedostojen hallintaan ja multimediatiedoille riippumatta niiden olinpaikasta (paikallinen tai etäpalvelin). Se korvaa Drupalin ytimen latauskentän erillisellä käyttöliittymällä jossa ylläpitäjät ja sisällöntuottajat voivat ladata, ylläpitää ja uudelleenkäyttää tiedostoja ja multimediatietoja. Mediamoduuli tarjoaa myös rikkaan integraation WYSIWYG moduuliin mikä mahdollistaa rikastetun tekstin syöttämisen käyttäen tekstityökalua. Javascript-tuki on pakollinen käytetettäessä Media moduulia. Lisätietoa moduulista saat <a href="@media_faq">Mediamoduulin sivulta</a> drupal.orgista.

en: Allowed file extensions for uploaded files
fi: Ladattujen tiedostojen sallitut tiedostopäätteet

en: file from !field_name
fi: tiedosto kentästä !field_name

en: Media browser tab
fi: mediaselain välilehti

en: Display as a tab in the media browser.
fi: Näytä välilehtenä mediaselaimessa.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
fi: Kenttätyyppi "Media" on siirretty uuteen "Mediakenttä" moduuliin. Sivusto käyttää mediakenttiä joten Mediakenttä-moduuli on otettu automaattisesti käyttöön.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
fi: Kenttätyyppi "Media" on siirretty uuteen "Mediakenttä" moduuliin. Tiedostokenttiä voidaan käyttää median tallentamiseen.

en: Enabled browser plugins
fi: Ota käyttöön selainlisäosat

en: If no plugins are selected, they will all be available.
fi: Jos selainlisäosia ei ole valittuina, ne kaikki ovat käytettävissä.

en: Media Field
fi: Mediakenttä

en: Edit selected files
fi: Muokkaa valittuja tiedostja

en: Edit multiple files
fi: Muokkaa useampaa kuin yhtä tiedostoa

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
fi: Tarjoaa kenttätyypin joka tallentaa mediakohtaista dataa.
    <em>Vanhentunut ominaisuus (korvaava kenttätyyppi: Drupal-ytimen Tiedosto kenttätyyppi).</em>

en: Cannot update field %id (%field_name) because it does not use the field_sql_storage storage type.
fi: Kentän %id (%field_name) päivittäminen ei onnistunut koska se ei käytä field_sql_storage tallennustyyppiä.

en: File saved
fi: Tiedosto tallennettu

en: Add internet files to your media library.
fi: Lisää tiedostoja internetistä mediakirjastoosi.

en: Convert Media tags to markup
fi: Muunna mediatagit markupiksi

en: Import files
fi: Tuo tiedostoja

en: The <em>Convert Media tags to markup</em> filter must be enabled for the <a href="@format-link">@format format</a> in order to use the Media browser WYSIWYG button.
fi: <em>Muuta Media tagit markupiksi</em> suodattimen on oltava käytössä <a href="@format-link">muodolle @format</a> käyttääksesi Mediaselaimen WYSIWYG nappia.

en: %name: Only remote files with the following types are allowed: %types-allowed.
fi: %name: Vain etätiedostot seuraavilla päätteillä ovat sallittuja: %types-allowed.

en: no file types selected
fi: tiedostotyyppejä ei ole valittuna

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: WYSIWYG configuration
fi: WYSIWYG asetukset

en: Media browser being queried without the file_managed table.
fi: Mediaselainta kutsuttu ilman file_managed taulua.

en: Dropped the unused {media_list_type} table.
fi: Poistettiin käytöstä poistunut {media_list_type} taulu.

en: Add @language translation
fi: Lisää @language käännös

en: File directory for uploaded media
fi: Tiedostokansio ladattua mediaa varten

en: Allowed types in WYSIWYG
fi: Sallitut tyypit WYSIWYGissä

en: Wrong version
fi: Väärä versio

en: Enable the <em>Convert Media tags to markup</em> filter on the <a href="@input-format">Input format</a> you are using with the WYSIWYG profile.
fi: Ota käyttöön <em>Muuta Media tagit markupiksi</em> -suodatin <a href="@input-format">syöttömuodolle</a> jota käytät Wysiwyg-profiilissa.

en: Do not upgrade
fi: Älä päivitä
