Media Colorbox (7.x-1.0-beta3) - en to fr translation catalogue (26 entries)

en: None
fr: Aucun(e)

en: Default
fr: Par défaut

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Caption
fr: Légende

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Per page gallery
fr: Galerie par page

en: Per post gallery
fr: Galerie par contribution

en: No gallery
fr: Pas de galerie

en: File view mode
fr: Mode d'affichage de fichier

en: Per field in post gallery
fr: Galerie par champ d'une contribution

en: Per field in page gallery
fr: Galerie par champ d'une page

en: Gallery (image grouping)
fr: Galerie (groupement d'images)

en: How Colorbox should group the image galleries.
fr: Comment Colorbox doit grouper les galeries d'images.

en: Custom gallery
fr: Galerie personnalisée

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Toutes les images dans une page avec la même valeur galerie (attribut rel) seront groupées ensembles. Ne peut contenir que des lettres, des nombres et des tirets bas.

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le champ de galerie personnalisée ne peut contenir que des lettres, des nombres et des tirets bas.

en: Colorbox gallery type: @type
fr: Type de galerie Colorbox : @type

en: Colorbox caption: @type
fr: Légende Colorbox : @type

en: Colorbox view mode
fr: Mode d'affichage de Colorbox

en: File view mode: @style
fr: Mode d'affichage du fichier : @style

en: File view mode: none
fr: Mode d'affichage du fichier : aucun

en: Colorbox view mode: @style
fr: Mode d'affichage de Colorbox : @style

en: Colorbox view mode: none
fr: Mode d'affichage de Colorbox : aucun

en: Dimensions: @dimensions
fr: Dimensions : @dimensions

en: Colorbox Caption Field
fr: Champ de la légende Colorbox

en: Provides integration between the Media module (file entities) and the Colorbox module.
fr: Fournit une intégration entre les modules Media (entités fichiers) et Colorbox.
