Media Colorbox (7.x-1.0-rc3) - en to it translation catalogue (22 entries)

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: None
it: Nessuno

en: Default
it: Predefinito

en: Custom
it: Personalizzato

en: Caption
it: Didascalia

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Per page gallery
it: Una galleria per pagina

en: Per post gallery
it: Una galleria per ogni contenuto

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: Image style
it: Stile immagine

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: File view mode
it: Modalità visualizzazione file

en: Per field in post gallery
it: Una galleria per ciascun contenuto Drupal

en: Per field in page gallery
it: Una galleria per ciascun field nella pagina

en: Gallery (image grouping)
it: Galleria (raggruppamento immagini)

en: How Colorbox should group the image galleries.
it: Metodo usato da Colorbox per raggruppare le immagini in gallerie.

en: Custom gallery
it: Galleria personalizzata

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: La galleria verrà composta raggruppando tutte le immagini di una pagina che hanno lo stesso valore di gallery (attributo rel). Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il campo gallery personalizzato può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: Colorbox gallery type: @type
it: Tipo galleria Colorbox: @type

en: Colorbox caption: @type
it: Didascalia Colorbox: @type
