Media crop (7.x-1.2) - en to sv translation catalogue (12 entries)

en: Unable to generate the derived image located at %path.
sv: Kunde inte generera den härledda bilden som finns på %path.

en: Failed to create style directory: %directory
sv: Misslyckades med att skapa stilkatalogen: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
sv: Cachad bildfil %destination finns redan. Det kan finnas ett fel i din inställning för omskrivning.

[ctx: Media crop]
en: Lock aspect ratio
sv: Lås bildförhållande

[ctx: Media crop]
en: Unlock aspect ratio
sv: Lås upp bildförhållande

[ctx: Media crop]
en: Width:
sv: Bredd:

[ctx: Media crop]
en: Height:
sv: Höjd:

[ctx: Media crop]
en: The Media Crop module allows users to crop, rotate, and scale images added with the WYSIWYG editor, CKeditor.  Crop, rotate, and scale actions are performed on copies (instances) of the source image, so the source image located in the media library is not affected.
sv: Modulen Media Crop tillåter användare att beskära, rotera och storleksförändra bilder inlagda med WYSIWYG-redigeraren CKeditor. Åtgärder för att beskära, rotera och storleksförändra utförs på kopior av källbilden så att den ursprungliga bilden placerad i mediabiblioteket inte påverkas.

[ctx: Media crop]
en: Effects have been added that could produce unexpected results with the Media Crop module's real-time crop, rotate, and scale feature. <a href="@url" target="_blank">Learn more</a>
sv: Effekter har lagts till som kan ge oväntade resultat med modulen Media Crops funktion för att i realtid beskära, rotera och storleksförändra. <a href="@url" target="_blank">Läs mer</a>

[ctx: Media crop]
en: Rotate
sv: Rotera

[ctx: Media crop]
en: Right
sv: Höger

[ctx: Media crop]
en: Left
sv: Vänster
