Media Gallery (7.x-1.0-beta8) - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Diaporama

en: Title
pt: Título

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativado

en: Download
pt: Descarregar

en: Edit
pt: Editar

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: Default
pt: Por defeito

en: View
pt: Mostrar

en: You are not authorized to access this page.
pt: Não está autorizado a aceder a esta página.

en: Remove file
pt: Remover ficheiro

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Gallery
pt: Galeria

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Gallery settings
pt: Definições da galeria

en: Updated term %term.
pt: Termo %term atualizado.

en: Attribution
pt: Créditos

en: Not enabled
pt: Inativo

en: Next »
pt: Próximo »

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Insira uma lista de palavras, separadas por vírgulas, para descrever o seu contéudo.

en: Edit media
pt: Editar media

en: Add media
pt: Adicionar media

en: Nothing
pt: Nada

en: Edit all galleries
pt: Editar todas as galerias

en: A flexible gallery of media.
pt: Uma galeria flexível de mídia.

en: Configure settings for the "All galleries" page.
pt: Configure as definições para a página "Todas as galerias".
