Media Gallery (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (81 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Download
uk: Завантаження

en: Edit
uk: Редагувати

en: Block settings
uk: Налаштування блоку

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: You are not authorized to access this page.
uk: У вас недостатньо прав для доступу до цієї сторінки.

en: Remove file
uk: Видалити файл

en: Number of columns
uk: Кількість стовпців

en: Gallery
uk: Галерея

en: Number of rows
uk: Кількість рядків

en: Gallery settings
uk: Параметри галереї

en: Media
uk: Медіа

en: Updated term %term.
uk: Оновлено термін %term.

en: Not enabled
uk: Вимкнено

en: Next »
uk: Наступна »

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Edit gallery
uk: Управляти галереєю

en: <em>Edit @type</em> @title
uk: <em>Редагувати @type</em> @title

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
uk: Введіть слова розділені комою для опису вашого матеріалу.

en: Edit media
uk: Редагування медіа

en: Add media
uk: Додати медіа

en: Gallery thumbnail
uk: Мініатюра галереї

en: Gallery lightbox
uk: Lightbox галереї

en: Gallery detail
uk: Подробиці галереї

en: Value of field "@field" in the containing gallery
uk: Значення поля "@field", що знаходиться в галереї

en: Show media on a full page
uk: Показувати медіа на всю сторінку

en: Show media in a lightbox
uk: Показувати медіа в lightbox

en: Do not show title and description
uk: Не показувати заголовок та опис

en: Show title and description
uk: Показувати заголовок та опис

en: Nothing
uk: Нічого

en: Title and license
uk: Заголовок та ліцензія

en: Show title on hover
uk: Показувати заголовок при наведенні

en: Show title below
uk: Показувати заголовок знизу

en: Show nothing
uk: Нічого не показувати

en: Do not allow downloading of the original image
uk: Не дозволяти завантажувати вихідне зображення

en: Allow downloading of the original image
uk: Дозволити завантаження вихідного зображення

en: Do not create a block of most recently added media
uk: Створити блок останніх доданих медіа

en: Create a block of most recently added media
uk: Створювати блок останніх доданих медіа

en: None (all rights reserved)
uk: Нічого (всі права захищені)

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
uk: Сталася неочікувана помилка. Спробуйте пізніше.

en: Are you sure you want to remove %file from the gallery %gallery?
uk: Ви дійсно бажаєте вилучити файл %file з галереї %gallery?

en: The file will still be available in the media library to use elsewhere on this site.
uk: Файл буде як і раніше доступний для використання в інших медіа-галереях цього сайту.

en: The file %file was removed from the gallery.
uk: Файл %file був вилучений з галереї.

en: <em>Edit media for</em> @title
uk: <em>Редагувати медіа для</em> @title

en: View larger image
uk: Подивитися крупніше

en: Watch video
uk: Дивитися відео

en: « Previous
uk: « Попередня

en: Edit all galleries
uk: Редагувати всі галереї

en: "Add media" link
uk: Посилання "Додати медіа"

en: A flexible gallery of media.
uk: Гнучка мультимедійна галерея.

en: Create a gallery of thumbnails including custom display settings.  Once your gallery is saved, your media can be added.
uk: Створіть галерею зображень разом з користувацьки налаштуваннями відображення. Після збереження галереї зможете додавати в неї мультимедіа-файли.

en: Recent gallery items: !title
uk: Останні елементи галереї: !title

en: Show the complete gallery
uk: Показати повну галерею

en: Presentation settings
uk: Налаштування презентації

en: The following settings affect the "All galleries" page, which shows a thumbnail of every gallery created.
uk: Ці налаштування діють для сторінки "Все галереї", де показуються мініатюри всіх створених галерей.

en: "All galleries" URL
uk: URL-адреса сторінки "Всі галереї"

en: "All galleries" layout settings
uk: Налаштування макета "Всі галереї"

en: The gallery settings have been saved.
uk: Налаштування галереї були успішно збережені.

en: Configure settings for the "All galleries" page.
uk: Налаштувати сторінку "Всі галереї".

en: Gallery media
uk: Галерея медіа

en: Media information
uk: Медіа-інформація

en: Display a "download original image" link
uk: Показувати посилання "завантажити оригінальне зображення"

en: Gallery information
uk: Інформація про галереї

en: Item @current of @total
uk: Позиція @current з @total

en: Remove from gallery
uk: Видалити з галереї

en: The original file remains in your <a href="@library">media library</a>.
uk: Вихідний файл залишиться у вашій <a href="@library">медіа-бібліотеці</a>.

en: « Back to gallery
uk: « Повернутися до галереї

en: stop slideshow
uk: зупинити слайд-шоу

en: Item !current of !total
uk: Елемент !current з !total

en: File view mode
uk: Режим перегляду файла

en: File view mode: @view_mode
uk: Режим перегляду файла: @view_mode

en: No galleries have been set up yet.
uk: Галерей ще не було налаштовано.

en: <a href="@link">Add a gallery.</a>
uk: <a href="@link">Додати галерею.</a>
