Media Gallery (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: Home
pt: Início

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Edit
pt: Editar

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Export
pt: Exportar

en: Default
pt: Padrão

en: View
pt: Ver

en: You are not authorized to access this page.
pt: Você não está autorizado a acessar esta página.

en: Remove file
pt: Remover arquivo

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Gallery
pt: Galeria

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Gallery settings
pt: Configurações de galeria

en: Media
pt: Mídia

en: Updated term %term.
pt: O termo %term foi atualizado.

en: Not enabled
pt: Desativado

en: Next »
pt: Próximo »

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Edit gallery
pt: Editar galeria

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Download original image
pt: Baixar imagem original

en: Edit media
pt: Editar mídia

en: Add media
pt: Adicionar mídia

en: Show media on a full page
pt: Mostrar mídia em uma página completa

en: Show media in a lightbox
pt: Mostrar mídia em uma lightbox

en: Do not show title and description
pt: Não mostrar título e descrição

en: Show title and description
pt: Mostrar título e descrição

en: Nothing
pt: Nada

en: Title and license
pt: Título e licença

en: Show title on hover
pt: Mostrar título com o foco

en: Show title below
pt: Mostrar título abaixo

en: Show nothing
pt: Mostrar nada

en: Do not allow downloading of the original image
pt: Não permitir baixar a imagem original

en: Allow downloading of the original image
pt: Permitir baixar a imagem original

en: Do not create a block of most recently added media
pt: Não cria um bloco das mídias adicionadas recentemente

en: Create a block of most recently added media
pt: Cria um bloco das mídias adicionadas recentemente

en: None (all rights reserved)
pt: Nenhum (todos os direitos reservados)

en: Watch video
pt: Assistir vídeo

en: « Previous
pt: « Anterior

en: Edit all galleries
pt: Editar todas as galerias

en: "Add media" link
pt: Link "Adicionar mídia"

en: License settings for this media
pt: Opções de licença para esta mídia

en: Item @current of @total
pt: Item @current de @total

en: « Back to gallery
pt: « Voltar para a galeria

en: Item !current of !total
pt: Item !current de !total

en: File view mode
pt: Modo de exibição de arquivo
