Media: YouTube (7.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Resize
fr: Redimensionner

en: YouTube Video
fr: Vidéo YouTube

en: Image style
fr: Style d'image

en: dark
fr: sombre

en: light
fr: léger

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: YouTube videos
fr: Vidéos YouTube

en: Videos provided by YouTube.
fr: Vidéos fournies par YouTube.

en: Media YouTube styles.
fr: Styles de média YouTube.

en: YouTube Styles will display embedded YouTube videos and thumbnails to your choosing, such as by resizing, setting colors, and autoplay. You can !manage.
fr: YouTube Styles affichera les vidéos YouTube embarquées et les miniatures à votre convenance (en termes de taille, couleurs, démarrage automatique). Vous pouvez !manage.

en: manage your YouTube styles here
fr: gérer vos styles YouTube ici

en: Full screen
fr: Plein écran

en: Provides YouTube support to the Media module.
fr: Fournit le support de YouTube pour le module Media.

en: You need Flash to watch this video. <a href="@flash">Get Flash</a>
fr: Flash est nécessaire pour lire cette vidéo. <a href="@flash">Obtenir Flash</a>.

en: YouTube Preview Image
fr: Image d'aperçu YouTube

en: Show suggested videos when the video finishes
fr: Afficher les vidéos suggérées lorsque la vidéo se termine

en: YouTube player version
fr: Version du lecteur YouTube

en: YouTube player theme
fr: Thème du lecteur YouTube

en: Allow the video to be played in full screen mode
fr: Autoriser la vidéo à être jouée en mode plein écran

en: Display the high quality version of the video when available
fr: Afficher la version haute qualité de la vidéo si disponible

en: Allow users to search from the video
fr: Autoriser les utilisateurs à rechercher depuis la vidéo

en: Use modest YouTube branding (requires AS3 version player)
fr: Utiliser la promotion de marque YouTube légère (requiert la version AS3 du lecteur)

en: Display video title
fr: Afficher le titre de la vidéo

en: Use chromeless player
fr: Utiliser un lecteur sans chrome
