MEFIBS - More exposed forms in blocks (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (23 entries)

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Views
it: Viste

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Filters
it: Filtri

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Hide submit button
it: Nascondi il tasto di invio

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone submit del form esposto.

en: Include reset button
it: Aggiungi bottone di reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
it: Se selezionato il form esposto fornirà un bottone per azzerare le impostazioni di tutti i filtri esposti.

en: Reset button label
it: Etichetta del bottone reset

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone reset del form esposto

en: Sorts
it: Ordinamenti

en: Autosubmit
it: Invio automatico

en: Automatically submit the form once an element is changed.
it: Invia automaticamente il form quando un elemento cambia.
