MEFIBS - More exposed forms in blocks (7.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (24 entries)

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Views
uk: Види

en: Add block
uk: Додати блок

en: Filters
uk: Фільтри

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Add new block
uk: Додати новий блок

en: Hide submit button
uk: Приховати кнопку "Надіслати"

en: Submit button text
uk: Текст кнопки надсилання

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
uk: Текст, відображуваний на кнопці надсилання розкритої форми.

en: Include reset button
uk: Додати кнопку скидання

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
uk: Якщо позначено, на розкритій формі буде створено кнопку для скидання всіх застосованих розкритих фільтрів.

en: Reset button label
uk: Мітка кнопки скидання

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
uk: Текст, відображуваний на кнопці скидання розкритої форми.

en: Sorts
uk: Впорядкування

en: Autosubmit
uk: Автонадсилання

en: Automatically submit the form once an element is changed.
uk: Автоматично надсилати форму при виборі іншого пункту.
