MEFIBS - More exposed forms in blocks (7.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (23 entries)

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Filters
pt: Filtros

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Hide submit button
pt: Esconder botão submeter

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
pt: Texto exibido no "botão enviar" do formulário exposto.

en: Include reset button
pt: Incluir um botão reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
pt: Quando selecionado exibe um botão "restaurar" todos filtros aplicados

en: Reset button label
pt: Descrição do botão "Reiniciar"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
pt: Texto a ser exibido no botão de reset do formulário exposto.

en: Sorts
pt: Ordenação

en: Autosubmit
pt: Autosubmeter

en: Automatically submit the form once an element is changed.
pt: Enviar o formulário automaticamente ao modificar um elemento.
