Membership Entity (7.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (76 entries)

en: user
fa: کاربر

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Last Updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Password
fa: گذرواژه

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Export
fa: استخراج

en: Save
fa: ذخیره

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: View
fa: مشاهده

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: Active
fa: فعال

en: Filter
fa: فیلتر

en: N/A
fa: هیچ

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: 1 year
fa: یک سال

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Start
fa: شروع

en: End
fa: پایان

en: Now
fa: اکنون

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Other
fa: ساير

en: Log in
fa: ورود

en: Clone
fa: تکرار

en: Order
fa: سفارش

en: Operation
fa: عملکرد

en: Pending
fa: معلق

en: ago
fa: پیش

en: No items selected.
fa: هیچ آیتمی انتخاب نشده.

en: Refine
fa: تصفیه

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Expired
fa: منقضی شده

en: any
fa: همه

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: Edit membership
fa: ویرایش عضویت

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Lifetime
fa: طول عمر

en: 1 week
fa: ۱ هفته

en: Error saving user account.
fa: خطا در ذخیره حساب کاربری.

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: 1
fa: ۱

en: Display format
fa: قالب‌بندی نمایش

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fa: از شما برای درخواست حساب متشکریم. حساب شما در حال حاضر منتظر موافقت مدیریت است. در ضمن یک پیام خوشامدگویی با دستورالعمل بعدی به نشانی پست الکترونیک شما ارسال شد.

en: Enter your @s username.
fa: نام کاربری @s خود را وارد کنید.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fa: یک حساب جدید برای <a href="@url">%name</a> ایجاد شد. پست الکترونیکی فرستاده نشد.

en: New user: %name (%email).
fa: کاربر جدید: %name (%email).

en: The human-readable name %name is already taken.
fa: نام قابل فهم توسط انسان %name قبلا ثبت شده است.

en: Enter the password that accompanies your username.
fa: گذرواژه‌ی مطابق با نام کاربری خود را وارد کنید.

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fa[0]: آیا از حذف این مورد اطمینان دارید؟
fa[1]: آیا از حذف این موارد اطمینان دارید؟

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fa: پیام خوش‌آمدگویی همراه با راهنمایی‌های بعدی به نشانی پست الکترونیکی کاربر جدید <a href="@url">%name</a> فرستاده شد.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fa: پیام خوش‌آمدگویی همراه با راهنمایی‌های بعدی به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال شد.

en: and where %property is %value
fa: و %property آنها %value است.

en: where %property is %value
fa: که %property آنها %value است.

en: and where
fa: که

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: This is compulsory for 'required' fields.
fa: این گزینه برای فیلدهای «ضروری» است.
