Membership Entity (7.x-1.0-beta1) - en to da translation catalogue (79 entries)

en: user
da: bruger

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Username
da: Brugernavn

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Export
da: Eksportér

en: Save
da: Gem

en: View
da: Vis

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: User
da: Bruger

en: Configure
da: Konfigurér

en: Options
da: Valg

en: Separator
da: Skilletegn

en: Active
da: Aktiv

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: 1 day
da: 1 dag

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Timezone handling
da: Tidszonehåndtering

en: Now
da: Nu

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Other
da: Anden

en: List type
da: Listetype

en: Log in
da: Log ind

en: Clone
da: Klon

en: Order
da: Rækkefølge

en: Pending
da: Afventer

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke og bruges kun, hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller nyheder og opdateringer via e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: ago
da: siden

en: Expired
da: Udløbet

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Create new account
da: Opret konto

en: Edit membership
da: Redigér medlemskab

en: Membership
da: Medlemskab

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Join
da: Tilmeld

en: Select
da: Vælg

en: Lifetime
da: Levetid

en: 1 week
da: 1 uge

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: The name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede taget.

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Create a new account
da: Opret en ny konto

en: Generate
da: Opret

en: Display format
da: Visningsformat

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: Tak for din ansøgning om en konto. Din konto afventer godkendelse af en administrator.<br />I mellemtiden er din adgangskode og yderligere instruktioner blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: 2 weeks
da: 2 uger

en: Modifier
da: Modifiers

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
da: Ny konto oprettet for <a href="@url">%name</a>. Ingen e-mail sendt.

en: Registration successful. You are now logged in.
da: Registrering lykkedes. Du er nu logget ind.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Vælg en adgangskode til den nye konto.

en: The human-readable name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede i brug.

en: Date changed
da: Dato ændret

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
da: Mellemrum er tilladt; eneste tilladte specialtegn er punktummer, bindestreger, apostroffer og understregninger.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til den nye bruger <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: This is compulsory for 'required' fields.
da: Dette er obligatorisk for påkrævede felter.

en: Link to user
da: Link til bruger
