Membership Entity (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (99 entries)

en: user
fr: utilisateur

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Export
fr: Exporter

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Add another
fr: En ajouter un(e) autre

en: User
fr: Utilisateur

en: Configure
fr: Configurer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Active
fr: Actif

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: 1 day
fr: 1 jour

en: 2 months
fr: 2 mois

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 1 year
fr: 1 an

en: 2 years
fr: 2 ans

en: 3 years
fr: 3 ans

en: 4 years
fr: 4 ans

en: 5 years
fr: 5 ans

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Now
fr: Maintenant

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Other
fr: Autre

en: List type
fr: Type de liste

en: Log in
fr: Se connecter

en: Clone
fr: Cloner

en: Order
fr: Ordre

en: Membership status
fr: Statut de membre

en: Pending
fr: En attente

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fr: Une adresse électronique valide. Le système enverra tous les courriels à cette adresse. L'adresse électronique ne sera pas rendue publique et ne sera utilisée que pour la réception d'un nouveau mot de passe ou pour la réception de certaines notifications désirées.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fr: L'adresse électronique %email est déjà enregistrée. <a href="@password">Avez-vous oublié votre mot de passe ?</a>

en: ago
fr: il y a

en: Expired
fr: Expiré

en: Replacement patterns
fr: Motifs de substitution

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Edit membership
fr: Modifier l'adhésion

en: Membership
fr: Abonnement

en: Date created
fr: Date de création

en: Join
fr: S'inscrire

en: 1 month
fr: 1 mois

en: Select
fr: Sélectionner

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Character case
fr: Casse des caractères

en: Leave case the same as source token values.
fr: Laisser la casse identique aux valeurs des jetons sources.

en: Change to lower case
fr: Changer la casse en minuscules

en: The name %name is already taken.
fr: Le nom %name est déjà pris.

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Error saving user account.
fr: Erreur à la sauvegarde du compte utilisateur.

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Create a new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Generate
fr: Générer

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Merci d'avoir demandé un nouveau compte. Votre demande est en attente de validation par l'administrateur du site.<br />En attendant, un message de bienvenue a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: Modifier
fr: Modifieur

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fr: Nouveau compte utilisateur créé pour <a href="@url">%name</a>. Aucun e-mail n'a été envoyé.

en: Registration successful. You are now logged in.
fr: Enregistrement effectué. Vous êtes maintenant identifié.

en: New user: %name (%email).
fr: Nouvel utilisateur : %name (%email).

en: Provide a password for the new account in both fields.
fr: Saisissez un mot de passe pour le nouveau compte dans les deux champs.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: The human-readable name %name is already taken.
fr: Le nom affiché "%name" est déjà utilisé.

en: Modifiers
fr: Modifieurs

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés ; la ponctuation n'est pas autorisée à l'exception des points, traits d'union, apostrophes et tirets bas.

en: Renew
fr: Renouveler

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à l'adresse de courriel du nouvel utilisateur <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: Show first (if present)
fr: Afficher le premier (si présent)

en: Show item count
fr: Afficher le nombre d'éléments

en: Weight for row @number
fr: Poids pour la ligne @number

en: This is compulsory for 'required' fields.
fr: C'est obligatoire pour les champs 'requis'.

en: Membership type
fr: Type d'adhésion

en: Decide how this field will be displayed.
fr: Décider comment ce champ sera affiché.

en: Membership types
fr: Types d'adhésions

en: Link to user
fr: Lier à l'utilisateur

en: The configuration options have been saved
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.
