Membership Entity (7.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (97 entries)

en: user
hu: felhasználó

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Delete
hu: Törlés

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Export
hu: Exportálás

en: Save
hu: Mentés

en: View
hu: Megtekintés

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Add another
hu: Másik hozzáadása

en: User
hu: Felhasználó

en: Configure
hu: Beállít

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Active
hu: Aktív

en: E-mail address
hu: E-mail cím

en: N/A
hu: Nincs adat

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 2 months
hu: 2 hónap

en: 3 months
hu: 3 hónap

en: 6 months
hu: 6 hónap

en: 1 year
hu: 1 év

en: 2 years
hu: 2 év

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Current
hu: Jelenlegi

en: Timezone handling
hu: Időzónák kezelése

en: Now
hu: Most

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: End date
hu: Végdátum

en: Other
hu: Egyéb

en: List type
hu: Lista típusa

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Clone
hu: Klónozás

en: Order
hu: Rendelés

en: Pending
hu: Függőben

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
hu: Egy mindenképp működő e-mail cím, mert a rendszer a felhasználó minden üzenetét ide küldi ki. Nem kerül nyilvánosságra és általában csak elfelejtett jelszóhoz való segítségnyújtásra, valamint a kért értesítésekhez lesz használva.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
hu: %email e-mail cím már foglalt. <a href="@password">Új jelszó igénylése</a>

en: ago
hu: óta

en: Expired
hu: Lejárt

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: Create new account
hu: Új fiók létrehozása

en: Edit membership
hu: Tagság szerkesztése

en: Membership
hu: Tagság

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Join
hu: Kapcsolás

en: 1 month
hu: 1 hónap

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Lifetime
hu: Élettartam

en: 1 week
hu: 1 hét

en: Character case
hu: Betűérzékenység

en: Leave case the same as source token values.
hu: Hagyja úgy, mint a forrás vezérjel értékek.

en: Change to lower case
hu: Alakítsa kisbetűssé

en: The name %name is already taken.
hu: %name felhasználónév már foglalt.

en: Cancelled
hu: Visszavonva

en: Error saving user account.
hu: Hiba történt a felhasználói fiók mentése során.

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Create a new account
hu: Új felhasználó létrehozása

en: Generate
hu: Létrehozás

en: Display format
hu: Megjelenítési formátum

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
hu: Köszönjük a felhasználó létrehozására irányuló kérelmet. A webhelyre az adminisztrátor jóváhagyása után lehet belépni.<br />Egy üdvözlő email hamarosan megérkezik a megadott email címre a további teendők leírásával.

en: 2 weeks
hu: 2 hét

en: Modifier
hu: Módosító

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
hu: <a href="@url">%name</a> felhasználó létrejött. Emailküldés nem történt.

en: Registration successful. You are now logged in.
hu: Az új felhasználó létrejött és sikeresen belépett.

en: New user: %name (%email).
hu: Új felhasználó: %name (%email).

en: Provide a password for the new account in both fields.
hu: Jelszó az új felhasználó számára, kétszer megadva.

en: Simple separator
hu: Egyszerű elválasztó

en: The human-readable name %name is already taken.
hu: Ez az emberek számára olvasható név (%name) már foglalt.

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
hu: Szóköz használata megengedett. Az írásjelek közül csak a pont, a kötőjel, és az aláhúzás használható.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
hu: <a href="@url">%name</a> felhasználó e-mail címére hamarosan egy további teendőket tartalmazó üdvözlő üzenet fog érkezni.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
hu: A megadott e-mail címre nemsokára egy további teendőket tartalmazó üdvözlő üzenet fog érkezni.

en: Show first (if present)
hu: Az első mutatása (ha jelen van)

en: Show item count
hu: Elemszámláló mutatása

en: Weight for row @number
hu: @number. sor súlya

en: This is compulsory for 'required' fields.
hu: Ez kötelező érvényű minden „kötelező” mező számára.

en: Membership type
hu: Tagságtípus

en: Memberships
hu: Tagság

en: The date the membership was created.
hu: A tagság létrehozásának dátuma.

en: Membership ID
hu: Tagság azonosítója

en: Link to user
hu: Hivatkozás a felhasználóra
