Membership Entity (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (72 entries)

en: user
it: utente

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Export
it: Esporta

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: User
it: Utente

en: Configure
it: Configura

en: Options
it: Opzioni

en: Separator
it: Separatore

en: Active
it: Attivo

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: N/A
it: N/D

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Current
it: Corrente

en: Now
it: Adesso

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Other
it: Altro

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Log in
it: Accedi

en: Clone
it: Clona

en: Order
it: Ordina

en: Pending
it: In sospeso

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
it: Un indirizzo e-mail valido. Il sistema invierà tutte le e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo e-mail non sarà pubblico e verrà utilizzato soltanto se desideri ricevere una nuova password o se vuoi ricevere notizie e avvisi via e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
it: L'indirizzo e-mail %email è già stato registrato. <a href="@password">Hai dimenticato la password?</a>

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Edit membership
it: Modifica appartenenza

en: Date created
it: Data di creazione

en: Select
it: Scegliere

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: The name %name is already taken.
it: Il nome %name è già usato.

en: Cancelled
it: Annullato

en: Error saving user account.
it: Errore nel salvare il profilo utente.

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Generate
it: Genera

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
it: Ti ringraziamo per aver fatto la richiesta di un profilo utente. Il tuo profilo utente è attualmente in attesa di approvazione da parte dell'amministratore del sito.<br />Nel frattempo un messaggio di benvenuto con ulteriori istruzioni è stato inviato al tuo indirizzo e-mail.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
it: È stato creato un nuovo profilo per l'utente <a href="@url">%name</a>. Nessuna e-mail è stata inviata.

en: Registration successful. You are now logged in.
it: Registrazione avvenuta con successo. Risulti ora autenticato.

en: New user: %name (%email).
it: Nuovo utente: %name (%email).

en: Provide a password for the new account in both fields.
it: Inserisci in entrambi i campi una password per il nuovo profilo.

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: The human-readable name %name is already taken.
it: Il nome %name leggibile dagli utenti è già utilizzato da un altro tipo.

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
it: Gli spazi sono permessi; la punteggiatura non è ammessa ad eccezione di punti, trattini, apostrofi e underscore.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
it: Un messaggio di benvenuto con ulteriori informazioni è stato inviato tramite e-mail al nuovo utente <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
it: Un messaggio di benvenuto con ulteriori informazioni è stato inviato al tuo indirizzo di posta elettronica.

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: This is compulsory for 'required' fields.
it: Obbligatorio per i campi 'richiesto'.
