Membership Entity (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (79 entries)

en: user
ja: ユーザー

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Export
ja: エクスポート

en: Save
ja: 保存

en: View
ja: ビュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: User
ja: ユーザー

en: Configure
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Separator
ja: セパレーター

en: Active
ja: アクティブ

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: 1 day
ja: 1日

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Timezone handling
ja: タイムゾーンの扱い

en: Now
ja: 今

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Other
ja: その他

en: List type
ja: リスト形式

en: Log in
ja: ログイン

en: Clone
ja: 複製

en: Order
ja: オーダー

en: Pending
ja: 処理待ち

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ja: 受信可能な、あなたのメールアドレスを入力してください。 サイトからのすべてのメールは、このアドレス宛に送信されます。 入力されたメールアドレスは非公開にされ、特定のニュースや通知をメールで受け取りたい場合や、管理者からの連絡、あるいはパスワード再発行メールの送信にのみ使用されます。

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ja: メールアドレス %email はすでに登録されています。<br /><a href="@password">パスワードをお忘れですか？ 再発行を希望する場合はここをクリックしてください。</a>

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Edit membership
ja: 参加状況を編集

en: Date created
ja: 作成日時

en: Join
ja: 参加

en: Select
ja: 選択

en: Lifetime
ja: 有効期間

en: 1 week
ja: 1週間

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: The name %name is already taken.
ja: ユーザー名 %name はすでに登録されています。

en: Error saving user account.
ja: ユーザーアカウントの保存中にエラーが発生しました。

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Generate
ja: 生成する

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ja: アカウントをご申請いただき、ありがとうございます。 あなたのアカウントは現在、サイト管理者の承認待ちとなっております。<br />さしあたり、あなたのメールアドレス宛にご案内を含むウェルカムメッセージが送信されました。

en: 2 weeks
ja: 2週

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
ja: <a href="@url">%name</a>さんの新しいアカウントが作成されました。 メールは送信されていません。

en: Registration successful. You are now logged in.
ja: 正常に登録されました。 あなたは現在、ログインしています。

en: New user: %name (%email).
ja: 新規ユーザー: %name (%email)

en: Provide a password for the new account in both fields.
ja: 上の両方のフィールドに新しいアカウントのパスワードを入力してください。

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: The human-readable name %name is already taken.
ja: 名前 %name は、すでに使用されています。

en: Date changed
ja: 更新日付

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ja: 空白文字は使用できますが、ピリオド・ハイフン・アポストロフィー・アンダースコア以外の句読点は使用できません。

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ja: 新規ユーザー<a href="@url">%name</a>宛てにパスワードと追加情報をメール送信しました。

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
ja: より詳しい説明があなたのメールアドレスに送信されています。

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: This is compulsory for 'required' fields.
ja: これは必須項目です。

en: Link to user
ja: ユーザーページヘのリンク

en: The configuration options have been saved
ja: 構成オプションを保存しました。
