Membership Entity (7.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (92 entries)

en: user
nl: gebruiker

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Register
nl: Inschrijven

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Export
nl: Exporteren

en: Save
nl: Opslaan

en: View
nl: Weergeven

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Add another
nl: Nog een toevoegen

en: User
nl: Gebruiker

en: Configure
nl: Instellen

en: Options
nl: Opties

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Active
nl: Actief

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: N/A
nl: n.v.t.

en: 1 day
nl: 1 dag

en: 1 year
nl: 1 jaar

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Current
nl: Huidige

en: Timezone handling
nl: Instellingen voor de verwerking van tijdzones

en: Now
nl: Nu

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Other
nl: Andere

en: List type
nl: Lijsttype

en: Log in
nl: Inloggen

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Order
nl: Volgorde

en: Membership status
nl: Lidmaatschapstatus

en: Pending
nl: In afwachting

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
nl: Geef een geldig e-mailadres op. Alle e-mails van het systeem zullen naar dit adres verzonden worden. Het e-mailadres wordt niet openbaar gemaakt en wordt alleen gebruikt als u een nieuw wachtwoord wilt aanvragen of als u nieuws of herinneringen via e-mail wilt ontvangen.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
nl: Het e-mailadres %email is al geregistreerd. <a href="@password">Bent u uw wachtwoord vergeten?</a>

en: ago
nl: geleden

en: Expired
nl: Vervallen

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Edit membership
nl: Lidmaatschap bewerken

en: Membership
nl: Lidmaatschap

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: Join
nl: Lid worden

en: 1 month
nl: 1 maand

en: Select
nl: Selecteren

en: Lifetime
nl: Levensduur

en: Character case
nl: Hoofdlettergebruik

en: Leave case the same as source token values.
nl: Laat het hoofdlettergebruik hetzelfde als in de bron-token.

en: Change to lower case
nl: Naar kleine letters omzetten

en: The name %name is already taken.
nl: De naam %name is reeds in gebruik.

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Error saving user account.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het opslaan van het account.

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: Create a new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: Generate
nl: Genereer

en: Display format
nl: Weergaveformaat

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
nl: Hartelijk dank voor uw accountaanvraag. Deze aanvraag wacht nu op goedkeuring van de websitebeheerder.<br />Een bericht met nadere instructies is naar uw e-mailadres verstuurd.

en: 2 weeks
nl: 2 weken

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
nl: Nieuwe account aangemaakt voor gebruiker <a href="@url">%name</a>. Er is geen e-mail verzonden.

en: Registration successful. You are now logged in.
nl: Registratie is gelukt. U bent nu ingelogd.

en: New user: %name (%email).
nl: Nieuwe gebruiker: %name (%email).

en: Provide a password for the new account in both fields.
nl: Geef in beide velden een wachtwoord op voor het nieuwe account.

en: Simple separator
nl: Simpel scheidingsteken

en: The human-readable name %name is already taken.
nl: De naam %name is al in gebruik.

en: Modifiers
nl: Stijlwijzigingen

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
nl: Toegestaan zijn: letters, cijfers, spatie, punt, koppelteken, aanhalingsteken of onderstrepingsteken.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
nl: Een bericht met instructies is verstuurd naar het e-mailadres van de nieuwe gebruiker <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
nl: Een bericht met instructies is naar uw e-mailadres verstuurd.

en: Show first (if present)
nl: Als eerste weergeven (indien aanwezig)

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: This is compulsory for 'required' fields.
nl: Vereist voor 'verplichte' velden.

en: Membership type
nl: Lidmaatschapstype

en: Memberships
nl: Lidmaatschappen

en: Membership types
nl: Lidmaatschapssoorten

en: The date the membership was created.
nl: De aanmaakdatum van het lidmaatschap.

en: Membership ID
nl: Lidmaatschap-ID

en: Link to user
nl: Link naar gebruiker

en: The membership status.
nl: De lidmaatschapsstatus.

en: The configuration options have been saved
nl: De configuratie-opties zijn opgeslagen
