Membership Entity (7.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (85 entries)

en: user
sv: användare

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Export
sv: Exportera

en: Save
sv: Spara

en: View
sv: Visa

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Add another
sv: Lägg till fler

en: User
sv: Användare

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Options
sv: Alternativ

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Active
sv: Aktiv

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 year
sv: 1 år

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: Timezone handling
sv: Ställ in tidszon

en: Now
sv: Nu

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Other
sv: Övriga

en: List type
sv: Typ av lista

en: Log in
sv: Logga in

en: Clone
sv: Klona

en: Order
sv: Ordning

en: Pending
sv: Väntar på

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sv: Ange en korrekt e-postadress. All e-post från det här systemet kommer att skickas till denna adress. E-postadressen kommer inte att visas utan används endast om du behöver ett nytt lösenord via e-post, eller om du vill ha vissa nyheter eller meddelanden via e-post.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: E-postadressen %email används redan. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: ago
sv: sedan

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: Edit membership
sv: Redigera medlemskap

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Join
sv: Gå med

en: 1 month
sv: 1 månad

en: Select
sv: Välj

en: Lifetime
sv: Giltighetstid

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Leave case the same as source token values.
sv: Spara gemener/versaler enligt källa.

en: Change to lower case
sv: Ändra till gemener

en: The name %name is already taken.
sv: Namnet %name används redan.

en: Cancelled
sv: Avbokad

en: Error saving user account.
sv: Fel vid sparande av användarens konto.

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Generate
sv: Generera

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Token ID
sv: ID-nummer för ersättningstecken

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
sv: Tack för att du ansökt om ett konto. Din ansökan väntar nu på att bli behandlad av en administratör.<br />Under tiden har ett välkomstmeddelande och instruktioner skickats till din e-postadress.

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
sv: Skapade ett nytt användarkonto för <a href="@url">%name</a>. Inget e-postmeddelande har skickats.

en: Registration successful. You are now logged in.
sv: Registreringen lyckades. Du är nu inloggad.

en: New user: %name (%email).
sv: Ny användare: %name (%email).

en: Provide a password for the new account in both fields.
sv: Ange ett lösenord för det nya kontot i båda fälten.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: The human-readable name %name is already taken.
sv: Det synliga namnet %name används redan.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
sv: Mellanslag är tillåtna. Skiljetecken tillåts inte förutom punkter, bindestreck, apostrofer och understreck.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
sv: Ett välkomstmeddelande med vidare instruktioner har skickats till den nya användaren <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
sv: Ett välkomstmeddelande med vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Weight for row @number
sv: Vikt för rad @number

en: This is compulsory for 'required' fields.
sv: Detta är obligatoriskt för "obligatoriska" fält.

en: Membership type
sv: Typ av medlemskap

en: Link to user
sv: Länka till användare

en: The membership status.
sv: Medlemsskapets status.
