Membership Entity (7.x-1.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (80 entries)

en: user
tr: kullanıcı

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Last Updated
tr: Son Güncellenme

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: View
tr: Görüntüle

en: Add another
tr: Başka ekle

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: Active
tr: Etkin

en: Filter
tr: Süzgeç

en: 1 day
tr: @count gün

en: 1 year
tr: @count yıl

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Now
tr: Şimdi

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Other
tr: Diğer

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Clone
tr: Kopya

en: Order
tr: Sıralama

en: Operation
tr: İşlem

en: Membership status
tr: Üyelik durumu

en: Pending
tr: Bekleyen

en: ago
tr: önce

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Undo
tr: Geri al

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: any
tr: herhangi biri

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: Edit membership
tr: Üyeliği düzenle

en: Membership
tr: Üyelik

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Join
tr: Katıl

en: 1 month
tr: 1 ay
    @count ay

en: 1 week
tr: @count hafta

en: Cancelled
tr: İptal

en: Error saving user account.
tr: Kullanıcı hesabı kaydedilirken bir hata oluştu.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Generate
tr: Oluştur

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
tr: Hesap başvurunuz için teşekkürler. Hesabınız şimdilik site yöneticisi tarafından onaylanmayı bekliyor.<br />Bu arada, parolanızla birlikte detaylı yönergeler e-posta adresinize gönderildi.

en: Enter your @s username.
tr: @s kullanıcı adınızı giriniz.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
tr: <a href="@url">%name</a> için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturuldu. E-posta gönderilmedi.

en: New user: %name (%email).
tr: Yeni kullanıcı: %name (%email).

en: The human-readable name %name is already taken.
tr: İnsanın okuyacağı %name ismi önceden alınmış.

en: Enter the password that accompanies your username.
tr: Kullanıcı adınızla eşleşen parolanızı giriniz.

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
tr[0]: Bu öğeyi/öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
tr: <a href="@url">%name</a> adlı yeni kullanıcıya ayrıntılı talimatlar içeren bir hoşgeldiniz iletisi e-postalandı.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
tr: Ayrıntılı talimatlar içeren bir hoşgeldiniz iletisi e-posta adresinize gönderildi.

en: and where %property is %value
tr: ve ayrıca %property = %value

en: where %property is %value
tr: %property değeri %value olan

en: and where
tr: ve ayrıca

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: This is compulsory for 'required' fields.
tr: 'Gerekli' alanlar için bu zorunludur.
