Memcache API and Integration (7.x-1.1) - en to uk translation catalogue (46 entries)

en: Home
uk: Головна

en: enable
uk: увімкнути

en: Administer
uk: Адміністрування

en: Value
uk: Значення

en: Totals
uk: Підсумки

en: unknown
uk: невідомо

en: Size
uk: Розмір

en: Time
uk: Час

en: key
uk: ключ

en: Unknown
uk: Невідомо

en: n/a
uk: н/д

en: status
uk: стан

en: Property
uk: Властивість

en: ms
uk: мс

en: Expire
uk: Закінчується дія

en: Sets
uk: Установки

en: Reports
uk: Звіти

en: Gets
uk: Отримає

en: operation
uk: операція

en: Uptime
uk: Час роботи

en: Show memcache statistics at the bottom of each page
uk: Показувати статистику Memcache унизу кожної сторінки

en: Memcache statistics
uk: Статистика Memcache

en: Show or hide memcache statistics at the bottom of each page.
uk: Включення/вимикання відображення статистики memcache унизу кожної сторінки.

en: more information
uk: більше інформації

en: Performance and scalability
uk: Швидкодія і масштабованість

en: Access memcache statistics
uk: Доступ до статистики memcache

en: Connections
uk: З’єднання

en: !incr increments, !decr decrements
uk: !incr збільшено, !decr зменшено

en: !to:!from (!written% to cache)
uk: !to:!from (!written% в кеші)

en: !available (!percent%) of !total
uk: !available (!percent%) з !total

en: Failed to detect the memcache PECL extension.
uk: Не вдалося виявити розширення memcache PECL.

en: PECL extension
uk: Розширення PECL

en: Counters
uk: Лічильники

en: Transferred
uk: Передано

en: Available memory
uk: Доступна пам'ять

en: infinite
uk: нескінченно

en: in @time
uk: @time

en: View statistics for all configured memcache servers.
uk: Перегляд статистики всіх налаштованих серверів memcache.

en: !average/s; !set sets (!sets%) of !total commands
uk: !average/s; !set оброблено (!sets%) з !total команд

en: !average/s; !total gets (!gets%); !hit hits (!percent_hit%) !miss misses (!percent_miss%)
uk: !average/s; !total отримано (!gets%); !hit влучань (!percent_hit%) !miss невдалих (!percent_miss%)

en: Required PHP extension not found. Install the <a href="http://php.net/manual/en/book.memcache.php">memcache</a> (recommended) or <a href="http://php.net/manual/en/book.memcached.php">memcached</a> extension.
uk: Необхідне розширення PHP не знайдено. Встановіть розширення <a href="http://php.net/manual/en/book.memcache.php">memcache</a> (рекомендовано) чи <a href="http://php.net/manual/en/book.memcached.php">memcached</a>.

en: Failed to load required file %dmemcache.
uk: Не вдалося завантажити необхідний файл %dmemcache.

en: PECL !extension version %version is unsupported. Please update to %recommended or newer.
uk: PECL !extension версії %version не підтримується. Будь ласка, оновіть до версії %recommended або вище.

en: Failed to store to then retrieve data from memcache.
uk: Не вдалося зберегти, а потім отримати дані з memcache.

en: Unexpected failure when testing memcache configuration.
uk: Несподівана помилка під час перевірки налаштувань memcache.

en: !enable the memcache module
uk: !enable модуль memcache
