Memcache API and Integration (7.x-1.4-beta1) - en to ru translation catalogue (48 entries)

en: Home
ru: Главная

en: enable
ru: включить

en: Administer
ru: Управлять

en: Value
ru: Значение

en: Totals
ru: Всего

en: Size
ru: Размер

en: Time
ru: Время

en: key
ru: ключ

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: n/a
ru: н/д

en: status
ru: статус

en: Property
ru: Свойство

en: ms
ru: мс

en: Expire
ru: Устаревание

en: Sets
ru: Установки

en: Reports
ru: Отчёты

en: Gets
ru: Извлечения

en: operation
ru: операция

en: High performance integration with memcache.
ru: Высокопроизводительная интеграция с memcache.

en: Show memcache statistics at the bottom of each page
ru: Показывать статистику Memcache внизу каждой страницы

en: These statistics will be visible to users with the 'access memcache statistics' permission.
ru: Статистика будет видна пользователям с правами 'доступ к статистике memcache'

en: Memcache statistics
ru: Статистика Memcache

en: Memcache Admin
ru: Панель управления Memcache

en: Adds a User Interface to monitor the Memcache for this site.
ru: Добавляет панель мониторинга Memcache для этого сайта.

en: Show or hide memcache statistics at the bottom of each page.
ru: Включение или отключение отображения статистики Memcache внизу каждой страницы.

en: more information
ru: доп. информация

en: Performance and scalability
ru: Производительность и масштабируемость

en: Access memcache statistics
ru: Доступ к статистике  memcache

en: Connections
ru: Отношения

en: !incr increments, !decr decrements
ru: !incr увеличений, !decr уменьшений

en: !to:!from (!written% to cache)
ru: !to:!from (!written% в кэше)

en: !available (!percent%) of !total
ru: !available (!percent%) из !total

en: Failed to detect the memcache PECL extension.
ru: Не удалось обнаружить memcache PECL расширение.

en: PECL extension
ru: PECL расширение

en: Counters
ru: Счётчики

en: Transferred
ru: Передано

en: Available memory
ru: Доступная память

en: infinite
ru: бесконечный

en: in @time
ru: через @time

en: View statistics for all configured memcache servers.
ru: Просмотр статистики всех настроенных серверов memcache.

en: !average/s; !set sets (!sets%) of !total commands
ru: !average/s; !set обработано (!sets%) из !total команд

en: !average/s; !total gets (!gets%); !hit hits (!percent_hit%) !miss misses (!percent_miss%)
ru: !average/s; !total получено (!gets%); !hit попаданий (!percent_hit%); !miss мимо (!percent_miss%)

en: Required PHP extension not found. Install the <a href="http://php.net/manual/en/book.memcache.php">memcache</a> (recommended) or <a href="http://php.net/manual/en/book.memcached.php">memcached</a> extension.
ru: Требуемое расширение  PHP не найдено. Установите <a href="http://php.net/manual/en/book.memcache.php">memcache</a> (recommended) или <a href="http://php.net/manual/en/book.memcached.php">memcached</a> расширение.

en: Failed to load required file %dmemcache.
ru: Не удалось загрузить требуемый файл %dmemcache.

en: PECL !extension version %version is unsupported. Please update to %recommended or newer.
ru: PECL !extension версии %version не поддерживается. Пожалуйста обновите расширение до версии %recommended или новее.

en: Failed to store to then retrieve data from memcache.
ru: Не удалось сохранить, а затем получить данные из  memcache.

en: Unexpected failure when testing memcache configuration.
ru: Неожиданная ошибка во время проверки настроек  memcache.

en: !enable the memcache module
ru: !enable модуль memcache
